Wydział Prawa i Ekonomii

Podstawowe informacje

Partycypacja społeczna w wykonywaniu zadań publicznych jest aktualnym przedmiotem debaty publicznej oraz dyskursu naukowego. Z jednej strony niekiedy postuluje się możliwie szerokie włączanie obywateli (a nawet nie tylko) w sprawy publiczne, a z drugiej – sygnalizuje się, że praktyka znacznie odbiega od oczekiwań ekspertów skupionych na teoretycznych konstrukcjach. Tym większe wyzwania stoją przed prawodawcami, którzy starają się te procesy ująć w regulacje prawne.

Ramy prawne partycypacji społecznej pełnią istotną rolę w inicjowaniu i realizacji partycypacji społecznej spełniają ramy. Wyzwaniem jest uwzględnienie specyfiki zarówno uregulowań ustrojowych, jak i materialnych oraz procesowych.

Wobec tego ważne jest, by stworzyć przestrzeń dyskusji dla badaczy zainteresowanych tymi zagadnieniami w odniesieniu do samorządu terytorialnego. Zidentyfikowanie problemów i próba odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości może doprowadzić nie tylko do ustaleń teoretycznych, ale także do praktycznej implementacji. Sygnały płynące od członków organów lub pracowników samorządowych świadczą bowiem o zainteresowaniu tą tematyką.

Dlatego też  zapraszamy do zgłaszania wystąpień dotyczących zagadnień zarówno ustrojowych, jak i dotyczących prawa materialnego i procesowego. Specyfika tematu konferencji daje szanse na spojrzenie na problem partycypacji z wielu perspektyw. Liczymy na ciekawą i owocną debatę.        

Przykładowe zagadnienia, których mogą dotyczyć prezentowane referaty, to:

  • ustawowe formy partycypacji społecznej, jak budżet obywatelski, debata nad raportem o stanie gminy czy obywatelska inicjatywa uchwałodawcza;
  • formy partycypacji społecznej wprowadzane w poszczególnych samorządach wskutek twórczej wykładni przepisów ustawowych (np. przepisów o konsultacjach społecznych);
  • partycypację społeczną w prawie ochrony środowiska;
  • partycypację społeczną w prawie zagospodarowania przestrzeni;
  • partycypacja społeczna w toku procedury zmian granic jednostek samorządu terytorialnego;
  • partycypacja społeczna w procedurach kształtowania samorządowych dokumentów strategicznych.

Termin: 20 marca 2025 r.

Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy