Wydział Prawa i Ekonomii

dr hab. Karol Siemaszko, prof. uczelni

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Studia magisterskie na kierunku prawo ukończył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po odbyciu stacjonarnych studiów doktoranckich uzyskał w październiku 2013 roku stopień doktora nauk prawnych broniąc z wyróżnieniem rozprawy pt. Tzw. mały kodeks karny w orzecznictwie Sądu Okręgowego w Krakowie 1946-1950.      W latach 2014 – 2016 kierownik projektu badawczego pt. Przestępczość na Ziemiach Odzyskanych w latach 1945 - 1950 w świetle orzecznictwa Sądów Okręgowych w Zielonej Górze, Głogowie z siedzibą w Nowej Soli i Gorzowie Wielkopolskim finansowanego w ramach konkursu NCN „Preludium”. Odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu zakończoną egzaminem radcowskim zdanym w 2014 roku. W latach 2013 – 2017 asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu oraz asystent prokuratora w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu. W latach 2017 - 2021 adiunkt na Wydziale Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Od października 2021 roku związany z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W grudniu 2023 roku Rada Dyscypliny nauki prawne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nadała mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne na podstawie oceny dotychczasowego dorobku naukowego oraz monografii "Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych na tzw. Ziemiach Odzyskanych w świetle orzecznictwa sądów okręgowych w Zielonej Górze i Głogowie z siedzibą w Nowej Soli w latach 1945-1950". Od 1.02.2024 roku zatrudniony na stanowisku profesora uczelni.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się przede wszystkim na prawie karnym oraz przestępczości kryminalnej i politycznej w okresie 1945 – 1950, a także na działalności i organizacji Rządu RP na uchodźstwie i ustroju Polski po 1935 roku. Karol Siemaszko jest autorem trzech monografii, a także autorem ponad 50 artykułów naukowych publikowanych na łamach krajowych i zagranicznych periodyków takich jak Journal on European History of Law, Law Crime & History, Czasopismo Prawno – Historyczne, Krakowskie Studia z Historii Państwa i Prawa, Przegląd Sejmowy czy Probacja.

Pozostałe informacje: