Wydział Prawa i Ekonomii

dr Agnieszka Wedeł-Domaradzka, prof. uczelni

Ukończyła IV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Studia magisterskie na kierunku prawo ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a studia magisterskie na kierunku politologia w Instytucie nauk Politycznych Akademii Bydgoskiej - obecnie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Doktorat z zakresu prawa o specjalności prawo międzynarodowe publiczne obroniła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na podstawie pracy „Pośmiertny wymiar praw człowieka”.

Jest autorką kilkudziesięciu opracowań z zakresu prawa międzynarodowego, europejskiego, praw człowieka oraz prawa rodzinnego. Brała udział jako prelegent w wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Była promotorem pomocniczym obronionego na Uniwersytecie Śląskim doktoratu na temat „Prawo międzynarodowe i krajowe wobec komercjalizacji ex mortuo komórek, tkanek i narządów ludzkich”.

Wiele lat współpracowała jako ekspert z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej oraz biurem informacyjnym Komisji Europejskiej Europe Direct. Realizowała liczne projekty z zakresu B+R oraz zdalnej edukacji. Brała również udział w projektach międzynarodowych m.in. “Education and awareness - raising the key to understand EU enlargement process”, dofinansowanym przez Unię Europejską w ramach Program Prince 2010 - EU 27 oraz „Fundamental problems of surrogate motherhood” finansowanym z Funduszu Sprawiedliwości. Jako wielokrotna stypendystka programu Erasmus i Erasmus+ prowadziła wykłady m. in. na Europejskim Uniwersytecie Viadrina w Frankfurcie nad Odrą, Uniwersytecie w Rijeka, Uniwersytecie w Perugii, Uniwersytecie „1 grudnia 1918 roku” w Alba Iulii.

Uzyskała i zrealizowała grant z Narodowego Centrum Nauki w ramach programu Miniatura na realizację kwerendy dla zadania badawczego na temat „Prawne aspekty pochówku - standardy krajowe i międzynarodowe w obliczu wyzwań współczesności”, która zakończyła się wydaniem publikacji w jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw - Routledge. Zrealizowała również projekt dotyczący pozajurysdyjcyjnych mechanizmów ochrony praw człowieka w zakresie funkcjonowania Komisarza Praw Człowieka. Obecnie realizuje inicjatywy badawcze dotyczące prawa do życia prywatnego i rodzinnego oraz koncepcji "best interests of the child". Członek International Law Association - grupa polska.

W latach 2019-2024 była zastępca dyrektora Instytutu, a następnie Prodziekanem Wydziału Prawa i Ekonomii w zakresie nauk prawnych." Obecnie kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Konstytucyjnego. 

Pozostałe informacje: