Wydział Prawa i Ekonomii

dr hab. Marian Masternak, prof. uczelni

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu; studia magisterskie na kierunku administracja ukończył z wyróżnieniem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na tym samym Wydziale uzyskał stopień doktora nauk prawnych broniąc rozprawę pt. „Uprawnienia do wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne w Polsce”.

Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne nadała mu Rada Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy „Czynności materialno-techniczne jako prawna forma działania administracji publicznej”.

Wiele lat pracował w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie przez dwie kadencje sprawował funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji, a ponadto był kierownikiem studiów podyplomowych w zakresie egzekucji administracyjnej, rzecznikiem dyscyplinarnym do spraw studentów i doktorantów, a także członkiem różnych organów opiniodawczo-doradczych działających w tej Uczelni. Kilka lat pracował również w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku.

W Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pracuje od 2018 r., gdzie od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Prawa i Ekonomii oraz przewodniczącego Rady Kierunku Administracja.

Oprócz pracy w szkolnictwie wyższym był zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Toruniu, pełnił funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu, był członkiem Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministrze Finansów, wiele lat pracował jako członek, a następnie przewodniczący rady nadzorczej w spółce prawa handlowego, współpracował jako ekspert z licznymi instytucjami naukowymi, organami administracji publicznej oraz kancelariami prawnymi. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół prawa i postępowania administracyjnego. Jest współredaktorem kilku monografii oraz autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych z tego zakresu, w tym monografii, artykułów naukowych i popularnonaukowych, komentarzy, referatów, podręczników akademickich, glos oraz haseł w encyklopedii.

Jego dorobek naukowy obejmuje współautorstwo liczących się w nauce prawa administracyjnego publikacji, takich jak „System prawa finansowego” oraz „System prawa administracyjnego procesowego” wydanych przez prestiżowe wydawnictwo Wolters Kluwer. Uczestniczył w wielu seminariach, sympozjach, zjazdach i konferencjach naukowych. Za swoją działalność naukową był wielokrotnie nagradzany. Wypromował ponad 500 magistrów i licencjatów.

Pozostałe informacje: