Artykuł naukowy dra Karola Siemaszko w Miscellanea Historico–Iuridica

Na łamach czasopisma Miscellanea Historico–Iuridica (100 pkt. MEiN) ukazał się artykuł autorstwa doktora Karola Siemaszko pt. „Przestępstwa popełnione przez żołnierzy Armii Czerwonej na Środkowym Nadodrzu po zakończeniu II wojny światowej (1945–1946) w świetle repertoriów Prokuratury Sądu Okręgowego w Zielonej Górze”.

Artykuł prezentuje zagadnienie powojennej przestępczości kryminalnej na Ziemi Lubuskiej (tzw. ziemie odzyskane), której sprawcami byli żołnierze Armii Czerwonej stacjonujący tuż po zakończeniu II wojny światowej na tym obszarze. Podkreślić należy, że nierzadko żołnierze radzieccy traktowali tereny ziem Zachodnich i Północnych jako terytorium podbite, a nie jako część sprzymierzonego państwa. Warto dodać, że pokrzywdzonymi tego rodzaju przestępstwami byli nie tylko niemieccy mieszkańcy Ziemi Lubuskiej, ale także przybywający na te obszary polscy przesiedleńcy.

Artykuł można przeczytać na stronie: miscellanea.uwb.edu.pl

Serdecznie gratulujemy!