Najnowsza monografia dra Karola Siemaszko

Ukazała się najnowsza monografia dra Karola Siemaszko pt.: "Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych na tzw. Ziemiach Odzyskanych w świetle orzecznictwa sądów okręgowych w Zielonej Górze i Głogowie z siedzibą w Nowej Soli w latach 1945 - 1950", pod wydawnictwem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Monografia „Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych na tzw. Ziemiach Odzyskanych w świetle orzecznictwa sądów okręgowych w Zielonej Górze i Głogowie z siedzibą w Nowej Soli w latach 1945 – 1950” została poświęcona zagadnieniu orzecznictwa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i Sądu Okręgowego w Głogowie z siedzibą w Nowej Soli w sprawach o przestępstwa przewidywane przez kodeks karny z 1932 roku, rozpoznanych w latach 1945 – 1950. Na kartach monografii zwrócono uwagę na proces zwiększania ochrony interesów państwa, realizowany przy pomocy narzędzi prawnokarnych, tendencję do stosowania tymczasowego aresztowania w coraz szerszym zakresie, a także dominację kar więzienia wśród kar orzekanych przez oba tytułowe sądy. Oprócz tych kwestii omówiono także zagadnienie organizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości na Ziemiach Zachodnich tuż po zakończeniu II wojny światowej.