Wydział Prawa i Ekonomii

Najnowsza monografia dr hab. Mirosława Geise, prof. uczelni

Z niekrytą radością informujemy o ukazaniu się najnowszej publikacji dra hab. Mirosława Geise, prof. uczelni zatytułowanej „Przemiany w popycie na pracę. Ujęcie przekrojowe”.

Opracowanie jest rzetelnym studium analitycznym na temat przemian w popycie na pracę w świecie i w Polsce, przygotowanym na podstawie licznych analiz i pogłębionych studiów literatury międzynarodowej. Kształtowanie się popytu na pracę nie jest jeszcze dobrze rozpoznane i wymaga szczegółowych badań. Autor podjął to wyzwanie właśnie w swojej monografii i przedstawił analizę przemian w popycie na pracę w różnych przekrojach przestrzennych i czasowych w ujęciu globalnym, w sześciu największych gospodarkach świata i w skali mikroekonomicznej.

Głównym celem monografii jest przeprowadzenie wieloaspektowej oceny zmian w popycie na pracę w różnych przekrojach przestrzennych i czasowych. W toku badawczym przyjęto założenie, iż rewolucja cyfrowa, a także skutki dwóch globalnych depresji oraz gwałtowne zmiany demograficzne (nasilony ruch wędrówkowy, starzenie się populacji), zmieniły w sposób zasadniczy uwarunkowania rozwoju świata, co stworzyło nowe reguły i zasady funkcjonowania krajowych rynków pracy. W opracowaniu sformułowano dwie główne hipotezy badawcze. W pierwszej z nich zakłada się, że popyt na pracę w ujęciu globalnym, ale również w poszczególnych krajach i przedsiębiorstwach, podlegał dynamicznym zmianom strukturalnym. Przyjmuje się, że szoki agregatowe oraz technologiczne istotnie wpływały na procesy kreacji nowych miejsc pracy, a rosnący popyt na pracowników wiedzy (z sektora usług wyższego rzędu) znacznie zmienił dotychczasowe struktury zatrudnienia w gospodarkach narodowych i przedsiębiorstwach. W drugiej hipotezie założono, że gwałtowne procesy demograficzne (starzenie się cywilizacji, nasilenie ruchów migracyjnych) istotnie ograniczyły w wielu miejscach podaż siły roboczej, co zahamowało presję na wzrost lokalnych, regionalnych oraz krajowych stóp bezrobocia. Niedobory siły roboczej (zwłaszcza potencjału kwalifikacyjnego) komplikują coraz bardziej sytuację kadrową w przedsiębiorstwach i jawią się jako poważna bariera wzrostu gospodarczego w najbliższej przyszłości.

Serdecznie gratulujemy Autorowi i zapraszamy do lektury.