Projekt dra Jarosława Janikowskiego dofinansowany w ramach konkursu MINIATURA 6 NCN
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu MINIATURA 6. Wśród nagrodzonych dofinansowaniem znalazł się projekt autorstwa pracownika Instytutu Prawa i Ekonomii dra Jarosława Janikowskiego - Catcalling – pytanie o potrzebę kryminalizacji „ulicznego molestowania” w Polsce.
Streszczenie popularnonaukowe:
Catcalling – pytanie o potrzebę kryminalizacji „ulicznego molestowania” w Polsce.
Catcalling – „uliczne molestowanie” to zjawisko polegające na ulicznych zaczepkach, często o podłożu seksualnym. Definicja wypracowana przez organizację Stop Street Harassment uznaje za street harassment bazujące na płci niechciane komentarze, gesty i działania narzucane obcej osobie w miejscu publicznym bez jej zgody i skierowane do niej ze względu na jej faktyczną bądź postrzeganą płeć, płeć kulturową, płeć wyrażoną lub orientację seksualną.
Przyczyn zjawiska catcalling’u należy najprawdopodobniej upatrywać w wielu aspektach natury socjologicznej, psychologicznej w szczególności pochylając się nad zagadnieniami związanymi ze sferą seksualności oraz funkcji i roli płci w strukturze społecznej, jak również koncepcie budowania relacji społecznych i rodziny. Najprawdopodobniej mechanizmy wykształcone już w okresie dziecięcym mogą mieć wpływ na byt przedmiotowego zjawiska. Przysłowiowe ciągnięcie za warkocz lub tzw. „końskie zaloty”, które w polskiej i nie tylko, kulturze i obyczajowości traktuje się za naturalny i akceptowalny sposób wyrażania zainteresowania płcią przeciwną, kształtuje poniekąd pewne przyzwolenie na szkodliwe przeświadczenie, iż przemoc oraz akcentowanie wyższości w stosunku do płci przeciwnej jest właściwym i pożądanym społecznie sposobem nawiązywania tego rodzaju relacji. Tak ukształtowany obraz roli poszczególnych płci w strukturze społecznej rzutuje na relacje pomiędzy nimi.
Celem zaplanowanego działania naukowego jest przeprowadzenie badań pilotażowych pozwalających ustalić, czy występuje potrzeba kryminalizacji catcalling'u. Autor swoje wnioski opracuje na podstawie wyników badań opinii społecznej, które będą przyczynkiem do dalszych poszerzonych badań nad zjawiskiem, które kompleksowo dadzą odpowiedź na pytanie o potrzebę kryminalizacji „ulicznego molestowania” w Polsce.
Fragment recenzji wniosku: Zarówno poziom naukowy wniosku, jak i jego możliwości w zakresie wykonania oceniam wysoko. Temat podjęty został trafnie, jest aktualny, a wydaje się, że w obliczu napływu migrantów do naszego kraju może mieć niebagatelne znaczenie. Do tej pory nikt z polskich kryminologów nie podjął się szerzej zakreślonych badań na temat objęty wnioskiem. Działanie naukowe jest zasadne zwłaszcza w kontekście przyszłych badań pogłębiających temat kryminalizacji "ulicznego molestowania" w Polsce.
Gratulujemy!