Wydział Prawa i Ekonomii

Drugi numer czasopisma „Dogmatyka Prawa”

Z przyjemnością oddajemy w ręce Czytelników drugi numer półrocznika Dogmatyka Prawa, wydawanego przez Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w ramach Wydziału Prawa i Ekonomii. Czasopismo konsekwentnie rozwija się zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym, umacniając swoją pozycję w środowisku naukowym.

Miło nam poinformować, że Dogmatyka Prawa została już ujęta w kilku ważnych bazach i indeksach, co znacząco zwiększa dostępność i widoczność publikowanych treści. Czasopismo zostało włączone do: CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities), Biblioteki Nauki (projekt realizowany przez ICM UW i OPI PIB), Polskiej Bibliografii Naukowej – PBN, systemu POL-on, a także jest widoczne w bazie Google Scholar. To wszystko przyczynia się do poprawy rozpoznawalności dorobku autorów na arenie międzynarodowej. Dodatkowo, Dogmatyka Prawa została zarejestrowana w indeksie CEEOL (Central and Eastern European Online Library).

Niniejszy numer zawiera sześć artykułów naukowych oraz dwa sprawozdania z wydarzeń akademickich. Otwiera go tekst Aleksandry Norkowskiej, który w ujęciu historycznym przybliża sylwetkę Józefa Wybickiego jako adwokata miast i rzecznika interesów mieszczaństwa.

W dziale prawa finansowego znalazły się dwa artykuły: Tomasz Knepka analizuje pozycję Komisji Nadzoru Finansowego w strukturze nadzoru finansowego Unii Europejskiej, natomiast Maciej Lipka omawia propozycję globalnego opodatkowania miliarderów, zaprezentowaną w raporcie Gabriela Zucmana na forum grupy G20.

Dział prawa karnego zawiera dwa opracowania: Martyna Ratajczak przedstawia kulturowe i historyczne aspekty debaty wokół kary śmierci, zaś zespół autorów z udziałem Wojciecha Horynia analizuje inkorporację formuły Radbrucha do orzecznictwa międzynarodowych trybunałów karnych w kontekście tzw. pozytywizmu aksjologicznego.

W dziale prawa cywilnego Adam Borowski podejmuje temat wpływu sztucznej inteligencji na branżę gier wideo, zwracając uwagę na wyzwania stojące przed współczesnym prawem.

W części Varia zamieszczono dwa sprawozdania: Karol Siemaszko relacjonuje Ogólnopolską Konferencję Naukową poświęconą Konstytucji kwietniowej z 1935 roku, zorganizowaną w Bydgoszczy, natomiast Milena Powirska-Bała przedstawia przebieg X Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Naukowych Kryminalistyki, który odbył się w naszym Uniwersytecie.

Dziękujemy Autorom za zaufanie i wkład merytoryczny, Recenzentom za rzetelną współpracę, a wszystkim Czytelnikom życzymy inspirującej lektury. Mamy nadzieję, że publikowane materiały będą cennym wkładem w rozwój nauki prawa.

Z wyrazami szacunku,
Redakcja „Dogmatyki Prawa”