Udział dr Malwiny Dębickiej w konferencji naukowej
Dnia 8 maja 2025 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja prawno-historyczna zorganizowana przez pracowników Katedry Badań nad Rozwojem Państwa i Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Tematyka konferencji została poświęcona badaniom nad Kodeksem Cywilnym Królestwa Polskiego i nie tylko.
Dr Malwina Dębicka wygłosiła referat pt. "Medycyna sądowa jest kobietą, czyli pierwsze ekspertki (biegłe) na ziemiach polskich (do XVIII stulecia)". Wystąpienie zostało poświęcone pierwszym ekspertkom sztuki opiniowania sądowo-lekarskiego na ziemiach polskich w okresie istnienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów w aspekcie prawno-historycznym oraz medyczno-historycznym.
Tematyka dotycząca dziejów medycyny sądowej od zawsze była dziedziną budzącą duże zainteresowanie. Obok lekarzy i chirurgów (cyrulików, balwierzy, łaziebników) nierzadko pojawiały się akuszerki (czyli położne, położne zaprzysiężone, matrony), które występowały jako biegłe w postępowaniu sądowym. Ich głównym zadaniem było wykonanie oględzin i obdukcji kobiet – najczęściej w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia ciąży, przebytego porodu, określenia obrażeń ciała, rozpoznania choroby płciowej, rozpoznania płci, a także potwierdzenia dziewictwa.
Wystąpienie zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem, zaś badania prowadzone przez dr Malwinę Dębicką uznano w środowisku naukowym za pionierskie. Warto dodać, iż w konferencji uczestniczyli najważniejsi badacze środowiska prawno-historycznego w całej Polsce.