Wydział Prawa i Ekonomii

Historia budynku będącego siedzibą naszego Wydziału i jego stare zdjęcia

W największym z budynków zaliczanym do kompleksu obiektów przy placu Weyssenhoffa znajduje się siedziba Wydziału Prawa i Ekonomii. Zapewne często zadajemy sobie pytanie, dlaczego w sąsiedztwie naszego Wydziału znajduje się piękny mały park ze starymi drzewami, a tuż obok są niezagospodarowane przestrzenie przypominające pola uprawne. Dlaczego w centrum miasta są, po dzień dzisiejszy, pola uprawne? Tak zdecydowano w przeszłości.

Przyczyną tego, że rząd pruski w roku 1903 zlecił radcy budowlanemu Deliusowi, wykonanie projektu kilku budynków w stylu eklektycznym przy placu Weyssenhoffa, były potrzeby gospodarcze. Kujawy, Ziemia Chełmińska i Dobrzyńska, Krajna oraz Dolina Dolnej Wisły, a szerzej analizując Wielkopolska i Pomorze Gdańskie, mając urodzajne gleby, w systemie gospodarczym Cesarstwa Niemieckiego miały stanowić zaplecze produkcji żywności. Podnoszenie jej jakości, zwiększanie wydajności upraw i hodowli zwierząt wymagało wsparcia ze strony nauki. Z tego powodu oddany do użytku 11 czerwca 1906 roku kompleks budynków przy placu Weyssenhoffa przeznaczono na potrzeby nauki. Mieścić się w nich miały: Instytut Patologii Roślin i Melioracji, Instytut Higieny Zwierząt, Instytut Rolniczo-Chemiczny i Bakteriologiczny. Działały one pod wspólną nazwą Kaiser Wilhelms Instituts für Landwirtschaft zu Bromberg.

Po powrocie Bydgoszczy do Polski  w 1920 roku, kompleks ten nie zmienił przeznaczenia. Nadal służył rolnictwu. Powołano Państwowy Instytut Naukowo-Rolniczy, a od  1927 roku był on oddziałem Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach.

Po zakończeniu II wojny światowej, obiekty przy placu Weyssenhoffa pozostały jednostkami służącymi rolnictwu. Prowadzono w nich badania nad nawożeniem gleb, aklimatyzacją roślin, chorobami roślin i zwierząt.

Stopniowo, od 1990 roku, obiekty te stawały się własnością naszego Uniwersytetu, a sześć lat temu, w budynku głównym kompleksu przy placu Weyssenhoffa powstał Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Tekst przygotowano na podstawie informacji przekazanych przez dr hab. Marka Jeleniewskiego, profesora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości dr hab. Marka Jeleniewskiego, prof. uczelni.

Dziękujemy!

WPIE

WPIE

WPIE

WPIE