Historia budynku będącego siedzibą naszego Wydziału i jego stare zdjęcia
W największym z budynków zaliczanym do kompleksu obiektów przy placu Weyssenhoffa znajduje się siedziba Wydziału Prawa i Ekonomii. Zapewne często zadajemy sobie pytanie, dlaczego w sąsiedztwie naszego Wydziału znajduje się piękny mały park ze starymi drzewami, a tuż obok są niezagospodarowane przestrzenie przypominające pola uprawne. Dlaczego w centrum miasta są, po dzień dzisiejszy, pola uprawne? Tak zdecydowano w przeszłości.
Przyczyną tego, że rząd pruski w roku 1903 zlecił radcy budowlanemu Deliusowi, wykonanie projektu kilku budynków w stylu eklektycznym przy placu Weyssenhoffa, były potrzeby gospodarcze. Kujawy, Ziemia Chełmińska i Dobrzyńska, Krajna oraz Dolina Dolnej Wisły, a szerzej analizując Wielkopolska i Pomorze Gdańskie, mając urodzajne gleby, w systemie gospodarczym Cesarstwa Niemieckiego miały stanowić zaplecze produkcji żywności. Podnoszenie jej jakości, zwiększanie wydajności upraw i hodowli zwierząt wymagało wsparcia ze strony nauki. Z tego powodu oddany do użytku 11 czerwca 1906 roku kompleks budynków przy placu Weyssenhoffa przeznaczono na potrzeby nauki. Mieścić się w nich miały: Instytut Patologii Roślin i Melioracji, Instytut Higieny Zwierząt, Instytut Rolniczo-Chemiczny i Bakteriologiczny. Działały one pod wspólną nazwą Kaiser Wilhelms Instituts für Landwirtschaft zu Bromberg.
Po powrocie Bydgoszczy do Polski w 1920 roku, kompleks ten nie zmienił przeznaczenia. Nadal służył rolnictwu. Powołano Państwowy Instytut Naukowo-Rolniczy, a od 1927 roku był on oddziałem Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach.
Po zakończeniu II wojny światowej, obiekty przy placu Weyssenhoffa pozostały jednostkami służącymi rolnictwu. Prowadzono w nich badania nad nawożeniem gleb, aklimatyzacją roślin, chorobami roślin i zwierząt.
Stopniowo, od 1990 roku, obiekty te stawały się własnością naszego Uniwersytetu, a sześć lat temu, w budynku głównym kompleksu przy placu Weyssenhoffa powstał Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Tekst przygotowano na podstawie informacji przekazanych przez dr hab. Marka Jeleniewskiego, profesora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości dr hab. Marka Jeleniewskiego, prof. uczelni.
Dziękujemy!