Seminarium "Prawnicy literaci. Nieoczywiste ścieżki kariery absolwentów prawa"

Serdecznie zapraszamy na Seminarium "Prawnicy literaci. Nieoczywiste ścieżki kariery absolwentów prawa", które odbędzie się 9 kwietnia 2024 r. od godziny 13.10

Wydarzenie odbędzie się w Auli Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Pl. Weyssenhoffa 11.

Organizatorami seminarium są Wydział Prawa i Ekonomii oraz Wydział Literaturoznawstwa. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem mgr Dagmary Reszkowskiej-Gierden, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się także ze zbiorami WiMBP w Bydgoszczy związanymi m.in. z Cz. Miłoszem i Z. Herbertem.

Program wydarzenia:

• 13.10 – 13.20 (otwarcie spotkania) Dr hab. Piotr Siemaszko, prof. UKW (Dziekan Wydziału Literaturoznawstwa UKW), Dr hab. Radosław Krajewski, prof. UKW (Dziekan Wydziału Prawa i Ekonomii UKW).

• 13.20 - 13.40 Dr Joanna Kamień (Uniwersytet Gdański) - Prawo i literatura jako kierunek filozoficznoprawny;

• 13.40 – 14.00 Dr hab. Aleksandra Norkowska, prof. UKW - Józef Wybicki - adwokat miast i mieszczaństwa;

• 14.00 - 14.20 Dr hab. Piotr Siemaszko, prof. UKW - Herbert, Miłosz i Rosja;

• 14.20 – 14.40 Dr Tomasz Snarski (Uniwersytet Gdański) - „Co trzeba” a „co warto” wiedzieć o Czesławie Miłoszu? Kilka uwag o poszukiwaniu „prawniczej tożsamości” noblisty;

• 14.40 – 15.00 Dr hab. Karol Siemaszko, prof. UKW - Zygmunt Jundziłł. Senator II RP, adwokat emigrant i literat.

• 15.00 – 15.20 DYSKUSJA

• 15.20 – 15.35 Dr Tomasz Snarski - Prezentacja wybranych wierszy z tomu „Żmuty”

• 15.35 – 15.40 ZAKOŃCZENIE