Wydział Prawa i Ekonomii

Spotkanie studentów naszego Wydziału z podcasterką Panią Justyną Mazur-Kudelską

6 listopada 2023 r. studenci Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mieli okazję wirtualnie spotkać Panią Justynę Mazur-Kudelską, podcasterkę znaną m.in. z serii podcastów o polskich sprawach kryminalnych pod tytułem „Piąte: nie zabijaj”. Studenci zadali szereg interesujących pytań, na które nasza Gościni wyczerpująco odpowiedziała, inspirując tym samym być może przyszłych twórców.

Justyna Mazur-Kudelska - podcasterka. Przez wiele lat prowadziła bloga pod tytułem "Krótki poradnik jak ogarnąć życie", za którego otrzymała między innymi nagrodę Bloga Roku 2014. Kiedy w świadomości Polaków zaczęły rodzić się podcasty, zaczęła nagrywać „Słuchowisko. Pogadajmy o życiu”. Chwilę później opublikowała drugi podcast, tym razem o polskich sprawach kryminalnych pod tytułem „Piąte: nie zabijaj”, który bardzo szybko osiągnął status najpopularniejszego podcastu kryminalnego prowadzonego przez kobietę, dziś zaś znajduje się na podium polskich podcastów w ogóle. Każdego odcinka jej podcastu słucha z uwagą około 350 000 osób.

Jej talent doceniło jury plebiscytu Best Stream Awards 2019 nagradzając jej podcast dwiema statuetkami za najlepsze podcasty. Jej Słuchacze i Słuchaczki natomiast wybrały jej podcast jako najlepszy podcast kryminalny w konkursie „Nagrody Best Audio Empik Go” w 2020 roku. Dwukrotnie nominonwana do nagrody Bestsellerów Empiku.

Dziś na swoim koncie ma nie tylko sukcesy podcastowe, ale też wydawnicze. W 2021 roku ukazała się jej książka „Małe Końce Świata”, jest także współautorką książki „Uczuciownik. Ciało” oraz pięcioletniego dziennika „Półdekadnik”. W 2023 roku założyła podcast poświęcony tematyce otyłości - „Pogadajmy o otyłości”, który edukuje na temat tej choroby i pokazuje możliwości leczenia, diagnostyki i doświadczenia innych chorych.

Regularnie znajduje się w prasie i w mediach w zestawieniach najlepszych polskich twórców podcastów.

Zawodowo przeszła długą drogę, choć największy jej fragment poświęcony był pracy w agencjach reklamowych, gdzie początkowo zajmowała się social mediami, kończąc na stanowisku copywriterki.
Jest absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu.