Artykuł naukowy dra hab. Radosława Krajewskiego, prof. uczelni

Ukazał się najnowszy artykuł dra hab. Radosława Krajewskiego, prof. uczelni. Został on opublikowany w czasopiśmie z wykazu Ministra Edukacji i Nauki "Probacja" (2023, nr 2) pod tytułem „Przedawnienie karalności przestępstw seksualnych popełnianych na szkodę małoletnich”.

Artykuł dotyczy zmian w zakresie okresów przedawnienia karalności przestępstw seksualnych popełnianych na szkodę małoletnich. Zmiany miały miejsce w latach 2008, 2014, 2015 oraz 2022 (z wejściem w życie od 1 października 2023 r.), a w ich następstwie okresy przedawnienia wydłużano. Pierwotnie był to okres 5 lat po ukończeniu przez pokrzywdzonego 18 roku życia, następnie nie wcześniej niż przed ukończeniem przez niego 30 roku życia, a aktualnie jest to 40 rok życia. Zmiany dotyczyły też szczegółów przedawnienia karalności przestępstw. Wpisywało i wpisuje się to w całokształt regulacji mających na celu zwiększoną ochronę małoletnich przed nadużyciami seksualnymi oraz pociąganie do odpowiedzialności karnej sprawców takich czynów, w tym popełnionych przed laty. Ważne jest, że standard tej ochrony jest wyższy niż przewidują zobowiązania międzynarodowe. Podkreślenia wymaga też, że po ostatniej nowelizacji karalność za najpoważniejsze przestępstwa nie przedawnia się. Celem opracowania jest analiza rozwiązań w tym zakresie z odniesieniami do dorobku nauki prawa oraz prezentacja własnych względem nich spostrzeżeń.

Zachęcamy do zapoznania się ze wskazaną publikacją: www.probacja.com

Serdecznie gratulujemy!