Artykuł naukowy dr hab. Justyny Karaźniewicz, prof. uczelni w Studia Prawnicze BAS

Na łamach czasopisma Studia Prawnicze BAS nr 3/2022 ukazał się artykuł naukowy autorstwa dr hab. Justyny Karaźniewicz, prof. uczelni pt. Orzekanie o umorzeniu postępowania karnego i zastosowaniu środka zabezpieczającego w postaci internacji psychiatrycznej. Analiza w kontekście konstytucyjnej zasady równości oraz wymogów poprawnej legislacji.

Artykuł dotyczy zasad orzekania o umorzeniu postępowania karnego ze względu na niepoczytalność sprawcy i orzeczenia wobec niego środka zabezpieczającego polegającego na umieszczeniu go w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym. W artykule dokonano analizy obowiązujących przepisów Kodeksu postępowania karnego i wskazano na dualizm obowiązujących procedur oraz jego konsekwencje, w szczególności dla sytuacji procesowej niepoczytalnego sprawcy czynu zabronionego.

Z artykułem można się zapoznać na stronie: sejm.gov.pl

Serdecznie gratulujemy!