Wydział Prawa i Ekonomii

Wykaz wykładów otwartych Wydziału Prawa i Ekonomii 2023/2024

Z niekrytą przyjemnością wracamy do wykładów otwartych organizowanych na naszym Wydziale.

Spotkania będą odbywały się na platformie MS Teams lub w murach naszego Wydziału.
Kod do zespołu (dla osób z organizacji UKW): qzs3xti

Maj 2024

  • Data: 27.05.2024 r. 
    Godzina: 9:00
    Temat: "HNWI na rynku finansowym. Praktyka i oczekiwania"
    Prelegent: Maciej Szreder
    Informacje o prelegencie: Bydgoszczanin, Bankier z kilkunastoletnim stażem we współpracy z klientem zamożnym. Reprezentuje Bendura Bank AG (Liechtenstein) na polskim rynku.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 8.

Kwiecień 2024 

  • Data: 24.04.2024 r. 
    Godzina: 10:00
    Temat: "Nie wszystko złoto, co się świeci. Inwestowanie w metale szlachetne dla początkujących"
    Prelegent: Konrad Biruta
    Informacje o prelegencie: Specjalista ds. produktów inwestycyjnych, kierownik oddziału bydgoskiej Mennicy Kapitałowej.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, Aula.

  • Data: 22.04.2024 r. 
    Godzina: 13:00
    Temat: "Badania wariograficzne"
    Prelegent: dr Leszek Stępka
    Informacje o prelegencie: Ekspertem i biegłym z zakresu badań
    wariograficznych, adiunktem z Katedry Postępowania Karnego UMK w Toruniu
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, Aula.

  • Data: 18.04.2024 r. 
    Godzina: 11:30
    Temat: "Multicultural Diversity and Culture in Indian Contexts"
    Prelegent: dr Samir Rawat
    Informacje o prelegencie: Pułkownik dr Samir Rawat Pułkownik dr Samir Rawat to weteran wojenny, cieszący się międzynarodowym uznaniem jako psycholog wojskowy, specjalizujący się w nurcie poznawczo-behawioralnym. Doktor Rawat zajmuje się doradztwem grupowym i indywidualnym. W trakcie 25-letniej praktyki szkolił wielu przywódców wojskowych, oficerów Sił Zbrojnych, rekrutów oraz policjantów. Jako pierwszy psycholog w Indiach został doradcą Akademii Obrony Narodowej (NDA). Jest autorem monografii pt. "Military Psychology: International Perspectives". Jego zainteresowania i kierunki badań obejmują psychologię przywództwa, zarządzanie stresem, rozwój osobisty i zawodowy, wzmacnianie umiejętności interpersonalnych, pracę w zespole oraz radzenie sobie z traumą.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 120.

  • Data: 16.04.2024 r.
    Godzina: 13:15
    Temat: „Postępowanie spadkowe w ujęciu krajowym i międzynarodowym w świetle Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 650/12 z dnia 4 lipca 2012 roku w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz przyjmowania i wykonywania dokumentów”
    Prelegent: adw. Monika Maskalska – Kwajzer
    Informacje o prelegencie: Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła dwa kierunki dziennych studiów magisterskich na kierunku prawo i administracja zajmując się m.in. tematyką prawa energetycznego i rolą strony w postępowaniu podatkowym. W latach 2011-2013 roku odbywała aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy, uzyskując uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata. Od 2014 roku właścicielka indywidualnej kancelarii adwokackiej. Prelegentka szkoleń dla adwokatów i aplikantów adwokackich.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 120.

  • Data: 09.04.2024 r. 
    Godzina: 14:00
    Temat: "Pułapki w procesie cywilnym na przykładzie pozwu oraz rola adwokata na etapie wszczęcia postępowania cywilnego"
    Prelegent: adw. Magdalena Seniw
    Informacje o prelegencie: Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2016 r. wpisana na listę adwokatów Kujawsko - Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu. Posiada doświadczenie w sprawach z zakresu prawa karnego, prawa spadkowego, prawa rodzinnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a także prawa zamówień publicznych i w sporach dotyczących nieruchomości. Uczestniczyła w transakcjach z udziałem dużych podmiotów międzynarodowych i negocjacjach umów. Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa gospodarczego, prawa własności intelektualnej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a także w sprawach z zakresu zamówień publicznych. Jej zainteresowania zawodowe oscylują także wokół sporów majątkowych na gruncie prawa spadkowego lub rodzinnego, w tym także sporów cywilnych, czy administracyjnych dotyczących zwłaszcza nieruchomości.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 112.

  • Data: 04.04.2024 r. 
    Godzina: 16:45
    Temat: "Metodyka pracy Komornika Sądowego oraz przebieg postępowania egzekucyjnego w prawie polskim"
    Prelegent: Błażej Sobczak
    Informacje o prelegencie: Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, prowadzący kancelarię nr VIII
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 8.

Marzec 2024 

  • Data: 27.03.2024 r. 
    Godzina: 12:00
    Temat: "Stowarzyszenie Autorów ZAiKS Organizacja Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi - Zasady licencjonowania użytkowników korzystających z Praw Autorskich"
    Prelegent: Dariusz Dubina
    Informacje o prelegencie: Kierownik Wydziału Inkasa Terenowego odpowiedzialny za wszystkie biura terenowe Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Polsce, związany ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS od ponad 23 lat. Absolwent Instytutu Nauk Ekonomicznych Prywatnej Wyższej Szkoły Businessu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie, Absolwent Studiów Podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z zakresu Prawa Własności Intelektualnej.
    Miejsce spotkania: Copernicanum, ul. Mikołaja Kopernika 1, sala 02.
  • Data: 27.03.2024 r. 
    Godzina: 13:15
    Temat: "Rola notariusza w działaniu spółki"
    Prelegent: notariusz Mateusz Weiss
    Informacje o prelegencie: Z notariatem związany od 2004 roku od chwili zatrudnienia w roli asystenta notariusza, nominację na stanowisko notariusza otrzymał w 2014 roku, po uprzednim odbyciu aplikacji notarialnej oraz pracy na stanowiskach aplikanta notarialnego, asesora notarialnego i zastępcy notarialnego.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 112.
  • Data: 26.03.2024 r. 
    Godzina: 11:30
    Temat: "Praktyczne aspekty mediacji w sprawach karnych"
    Prelegent: dr adw. Izabela Kosierb
    Informacje o prelegencie: Doktor nauk prawnych, adwokat, mediator. Rozprawę doktorską na temat postpenalnych środków zabezpieczających w polskim prawie karnym, napisała pod kierunkiem naukowym dr. hab. Jerzego Lachowskiego, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi zajęcia z prawa karnego materialnego dla aplikantów Izby Adwokackiej w Bydgoszczy. Autorka publikacji naukowych z zakresu prawa, w tym  m.in. współautorka komentarza do ustawy Kodeks wykroczeń wydawnictwa Wolters Kluwer pod redakcją naukową J. Lachowskiego oraz komentarza do Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich wydawnictwa C.H. Beck pod redakcją P. Drembkowskiego i G. Kowalskiego. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje zwłaszcza wokół problematyki kary łącznej, środków zabezpieczających oraz zagadnień z zakresu prawa wykroczeń. Strona internetowa kancelarii: https://www.izabelakosierb.pl
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 120.

  • Data: 2024 r. 
    Godzina: 16:00
    Temat: "Badania poligraficzne w świetle przepisów kodeksu postępowania karnego"
    Prelegent: dr Arkadiusz P. Szajna
    Informacje o prelegencie: Prawnik, certyfikowany ekspert z zakresu badań poligraficznych, członek Zarządu oraz Przewodniczący Komitetu Prawnego Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych, kierownik laboratorium badań poligraficznych w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
    Link do spotkania: teams.microsoft.com

Styczeń 2024 

  • Data: 31.01.2024 r. 
    Godzina: 14:00
    Temat: "Charakterystyka pracy komornika, zasady właściwości miejscowej komorników, rola wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym"
    Prelegent: Joanna Łakomska
    Informacje o prelegencie:Komornik, prowadzi Kancelarię Komorniczą nr XXIII w Bydgoszczy.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 203.
  • Data: 31.01.2024 r. 
    Godzina: 15:00
    Temat: "Prawne aspekty sztucznej inteligencji"
    Prelegent: dr Marek Porzeżyński
    Informacje o prelegencie:
    Doktor nauk prawnych, Radca prawny i Partner w Kancelarii Linke Kulicki. Adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Ukończył studia MBA – Innovation and Data Analysis (IPI PAN wraz z Utah Valley University). Członek sekcji Aktualnych Wyzwań Sztucznej Inteligencji przy PTI oraz Zespołu powołanego przez Rekotra Politechniki Warszawskiej ds. eksploracji i eksploatacji możliwości SI.
    Specjalizuje się w zagadnieniach prawa nowych technologii, w szczególności z zakresu własności intelektualnej, prywatności i ochrony danych osobowych, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. Doświadczenie zdobywał w największych międzynarodowych i polskich kancelariach prawnych. Autor ponad 50 publikacji naukowych, w tym monografii „Zdolność patentowa programów komputerowych”.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 120 + MS Teams (link do spotkania: https://teams.microsoft.com)
  • Data: 25.01.2024 r. 
    Godzina: 10:00
    Temat: "Praktyka orzecznictwa w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego w kontekście współpracy z instytucjami pomocniczymi i biegłymi sądowymi"
    Prelegent: Jacek Krysztofiak
    Informacja o prelegencie:Sędzia i wieloletni Prezes Sądu Rejonowego w Żninie
    1985 - Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu;
    1985-1987 - odbył aplikację sędziowską zakończoną egzaminem sędziowskim;
    1987-1989 - Asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Szubinie;
    1989-2023 - Sędzia Sądu Rejonowego w Żninie oraz Prezes tegoż Sądu przez 5 kadencji (20 lat); orzekał we wszystkich wydziałach tego sądu (Cywilny, Karny, Rodzinny i Nieletnich, Ksiąg Wieczystych).
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 101.
  • Data: 22.01.2024 r. 
    Godzina: 15:00
    Temat: "Spotkanie z giełdą"
    Prelegent: Maciej Czarnecki Fundacja GPW oraz mgr Paweł Błoński
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 101.

  • Data: 19.01.2024 r. 
    Godzina: 17:30
    Temat: "Uczysz się i pracujesz. Co z Twoim ubezpieczeniem zdrowotnym?"
    Prelegent: Joanna Karsznia
    Informacja o prelegencie: Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w oddziale ZUS w Bydgoszczy.
    Link do spotkania: https://teams.microsoft.com

Grudzień 2023

  • Data: 07.12.2023 r. 
    Godzina: 17:30
    Temat: "Różne oblicza suicydologii - aspekty prawne, kryminologiczne, psychologiczne i praktyczne"
    Prelegent:
    dr hab. Justyna Karaźniewicz prof. uczelni: „Prawnokarne aspekty samobójstwa”,
    mgr Milena Powirska-Bała: „Zachowania suicydalne w ujęciu kryminalistycznym",
    mł. asp. Mateusz Wojciechowski: „Czynności procesowe na miejscu ujawnienia zwłok",
    psychoterapeuta Karol Piasecki: „Myśli "S"?",
    dr Ewa Stępka-Tykwińska: „Zachowania suicydalne wśród młodzieży i młodych dorosłych".
    Link do spotkania: https://teams.microsoft.com
    Kod do zespołu: ubb6c5c

Listopad 2023

  • Data: 30.11.2023 r. 
    Godzina: 17:00
    Temat: "Proces Eligiusza Niewiadomskiego zabójcy prezydenta Gabriela Narutowicza"
    Prelegent: prof. UR, dr hab. Patryk Pleskot
    Informacja o prelegencie: historyk, politolog, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. Studiował także na uniwersytecie w Nancy. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwa Edukacji Narodowej, rządu Republiki Francuskiej; visiting fellow na University of Western Sydney. Autor ok. 200 artykułów naukowych, a także autor, współautor lub redaktor blisko 50 książek. Laureat m.in. Nagrody Historycznej „Polityki”, Nagrody Klio, konkursu „Książka Historyczna Roku”.
    Link do spotkania: https://teams.microsoft.com

  • Data: 23.11.2023 r. 
    Godzina: 10:00
    Temat: "Spotkanie z Bartoszem Kehlem, Kierownikiem Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom"
    Prelegent: Bartosz Kehl
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 101.

  • Data: 21.11.2023 r. 
    Godzina: 10:00
    Temat: "Partnerstwo publiczno-prywatne szansą na szybsze i bardziej efektywne inwestycje samorządowe"
    Prelegent: Dariusz Woźniak
    Informacja o prelegencie: magister ekonomii, skarbnik powiatu z 25-letnim doświadczeniem, dwukrotny laureat plebiscytu Gazety Prawnej na najlepszego skarbnika samorządu, członek zespołów doradczych w Ministerstwie Finansów, aktywny uczestnik zespołu finansów publicznych Związku Powiatów Polskich, autor licznych artykułów oraz współautor książek z zakresu finansów publicznych. Przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Świeciu.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 101.

  • Data: 21.11.2023 r. 
    Godzina: 8:00
    Temat: "Mediacja w sprawach nieletnich – analiza przypadków mediacji w sprawach nieletnich oraz narzędzi wspierających rozwiązywanie takich sporów"
    Prelegent: adw. Karolina Wilamowska
    Informacja o prelegencie: Zagadnieniami mediacji zajmuje się w praktyce od wielu lat. Jest mediatorką Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Centrum Mediacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy, doktorantką Uczelni Łazarskiego, trenerem, mentorką Fundacji Women in Law, koordynatorką programu mediacji rówieśniczych w ramach Komisji Edukacji Prawnej przy Izbie Adwokackiej w Bydgoszczy oraz przy Komisji Edukacji Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej; członkinią Instytutu Legal Tech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz sędzią podczas międzynarodowych turniejów mediacyjnych. Została wyróżniona na liście 25 najlepszych prawniczek w biznesie przez Forbes Women w 2022 r. Jej zainteresowania naukowe to: mediacja, ochrona danych osobowych, tajemnica adwokacka, marketing prawniczy i prawo nowych technologii.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 08.

  • Data: 14.11.2023 r. 
    Godzina: 16:45
    Temat: "Radca prawny partnerem biznesu, wsparciem jednostek administracji publicznej i ostoją klientów indywidualnych"
    Prelegent: Kazimierz Kolander
    Informacja o prelegencie: radca prawny, magister prawa z 45-letnim doświadczeniem zawodowym, wieloletni pracownik etatowy w instytucjach samorządowych, członek zespołów doradczych urzędów gmin, praktyk - właściciel indywidualnej kancelarii radcy prawnego.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 101 Aula.

  • Data: 13.11.2023 r. 
    Godzina: 11:30
    Temat: "Cel i zasady funkcjonowania ośrodków kuratorskich oraz ich organizacja"
    Prelegent: Kierownik Ośrodka Kuratorskiego nr 2 w Bydgoszczy Pani kurator Aleksandra Bełc oraz kurator sądową Anna Heller
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11.

  • Data: 13.11.2023 r. 
    Godzina: 10:00
    Temat: "Klub sportowy a organizacja i bezpieczeństwo imprez masowych"
    Prelegent: dr Mateusz Dróżdż
    Informacja o prelegencie: Radca prawny, właściciel kancelarii prawnej, pracownik akademicki, w tym Uczelni Łazarskiego. Wykładowca programu International Legal Studies w Salzburgu oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania infrastrukturą sportową a także studiów angielskojęzycznych afiliowanych przez Coventry University. Były przewodniczący rady nadzorczej spółki Cuprum-Med sp. z o.o. (2015-2018). Członek Rady Nadzorczej Ekstraklasa S.A. (2016-2017) oraz Zagłębie Lubin S.A. (przewodniczący 2016-2017). W latach 2020-2021 przewodniczący rady nadzorczej Górnika Polkowice sp. z o.o. Od 2021 r. arbiter w Piłkarskim Sądzie Polubownym. W latach 2018-2019 Prezes Zarządu Zagłębie Lubin S.A. Prezes Widzewa Łódź S.A 2021 r. - 2023 r. Członek Komisji Rewizyjnej Pierwszej Ligi Piłkarskiej (2021 r. – 2022 r.). W 2018 r. oraz 2022 r. uznany za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej piłce nożnej przez portal weszło. com. Ukończył kursy na Saint Joseph’s University w Filadelfii, Salzburg Universitat, Center for International Legal Skills w Salzburgu oraz Cambridge School of English. Członek Stałej Grupy Ekspertów Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Był także członkiem Komisji Sportu Międzynarodowego przy Staffordshire University and Thompson Rivers University. Uczestnik komisji oraz podkomisji sejmowych do spraw zmian ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Współtwórca projektu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Jest autorem komentarza do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, a także opinii prawnych, ekspertyz oraz rekomendacji z zakresu imprez masowych. Autor około 100 publikacji na temat imprez masowych oraz rekomendacji w zakresie bezpiecznego organizowania imprezy masowej artystyczno-rozrywkowej lub niemasowej o charakterze artystycznym lub rozrywkowym, organizowanej przez uczelnię wyższą lub samorząd studentów lub koło naukowe lub inną organizację studencką. Autor licznych publikacji w języku polskim, jak i angielskim zamieszczonych, m.in. Rzeczpospolitej, Gazecie Prawnej, The Warsaw Voice, Edukacji Prawniczej, Przeglądzie Sądowym, Monthly Lawyer, czy chociażby The Global Legal Post. W 2012 r. był współautorem międzynarodowego raportu – Doing Business Report wydanego przez Grupę Banku Światowego. Prelegent wielu konferencji naukowych, szkoleń, organizowanych między innymi w Polsce, jak i zagranicą. Odznaczony Kombatancką Gwiazdę Pamięci ,,Polska Niepodległa - 1918" oraz honorową odznaką Bitwy Warszawskiej.
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 2.

  • Data: 9.11.2023 r. 
    Godzina: 9:45, 11.30 oraz 13:00
    Temat: "Technika kryminalistyczna w pracy policjanta"
    Prelegent: nadkomisarz Marek Grabowicz
    Miejsce spotkania: Wydział Prawa i Ekonomii UKW, pl. Weyssenhoffa 11, sala 114, 114 oraz 113.

Październik 2023

  • Data: 26.10.2023 r. 
    Godzina: 18:00
    Temat: "Kto przebywa w ośrodku dla "bestii"? Perspektywa adwokata reprezentującego pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie"
    Prelegent: Adwokat Anna Wochowska-Petrykowska
    Link do spotkania: https://teams.microsoft.com

  • Data: 18.10.2023 r. 
    Godzina: 18:00
    Temat: "Wykład z okazji Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi"
    Prelegent: kmdr ppor dr Robert Mroczek
    Link do spotkania: https://teams.microsoft.com