Konferencja "Prawo spadkowe a egzekucja sądowa. Integracyjne problemy postępowania i prawa cywilnego"

W imieniu organizatorów - Instytut Prawa i Ekonomii UKW, Izba Komornicza w Gdańsku oraz Ośrodek Naukowo-Szkoleniowy przy Krajowej Radzie Komorniczej w Warszawie - serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową „Prawo spadkowe a egzekucja sądowa. Integracyjne problemy postępowania i prawa cywilnego”, która odbędzie się 5 września 2022 roku w auli Biblioteki UKW. Organizatorzy przewidują możliwość wzięcia udziału w Konferencji również zdalnie.

Tematyka konferencji:

Przedmiotem konferencji będzie problematyka mieszcząca się na przecięciu dwóch dziedzin prawa, a mianowicie prawa egzekucyjnego i prawa spadkowego. Problematyka ta dotyczy kwestii możliwości i zasad przymusowego zaspokojenia należności wierzycieli w sytuacji, gdy w miejsce pierwotnego dłużnika pojawiają się jego spadkobiercy. Rozważania będą odnosiły się do praw i obowiązków wierzycieli i dłużników, jak również do czynności podejmowanych przez szeroko rozumiane organy sądowe. Treść zaplanowanych wystąpień będzie z jednej strony stanowić inspirację do zmierzenia się z wieloma interesującymi pod względem naukowym kwestiami, z drugiej strony ma odpowiadać praktycznemu  zapotrzebowaniu szkoleniowemu organów powołanych do prowadzenia egzekucji sądowej, tj. przede wszystkim komorników. Tak więc konferencja skierowana jest zarówno do przedstawicieli nauki, jak i do praktyków. Przewidzianych jest osiem wystąpień merytorycznych i dyskusja. Grono prelegentów tworzą przedstawiciele nauki prawa ze znaczących krajowych ośrodków akademickich, w tym UKW.