Wykład dr Karola Siemaszko w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

9 czerwca 2022 roku dr Karol Siemaszko wygłosił w Sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk wykład gościnny pod tytułem „W trosce o interesy Państwa Polskiego. Czyli Poznaniacy i mały kodeks karny”.

Wykład był poświęcony praktyce orzeczniczej Sądu Okręgowego w Poznaniu w latach 1945 – 1950 w zakresie przestępstw przewidywanych przez dekret z 13 czerwca 1946 roku o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa (tzw. mały kodeks karny). Przytoczone w trakcie wykładu orzeczenia dotyczyły przede wszystkim przestępstwa szeptanki, szabru oraz lżenia ustroju państwa. Wykład został zrealizowany w ramach prowadzonego przez PTPN projektu „Poznański sposób na niepodległość”.