Wydział Prawa i Ekonomii

Wykaz wykładów otwartych w Instytucie Prawa i Ekonomii - 2021/2022

Z niekrytą przyjemnością wracamy do wykładów otwartych organizowanych w naszym Instytucie.

Spotkania będą odbywały się na platformie MS Teams.
Kod do zespołu (dla osób z organizacji UKW): qzs3xti
Osoby spoza Uczelni proszone są o przesłanie swojego maila w domenie microsoft na adres: t.walkowiak@ukw.edu.pl 

CZERWIEC 2022

  • Data: 26.06.2022R.
    Godzina: 9:00
    Temat: "Dostęp do broni palnej w Polsce"
    Prelegent: dr Leszek Stępka
    Informacja o Prelegencie:
    Adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Zainteresowania badawcze: problematyka broni palnej, wariografia. Pan dr Leszek Stępka specjalizuje się w kryminalistycznych badaniach broni strzeleckiej oraz wariografii kryminalistycznej. Bada także wpływ dostępu do broni palnej na przestępczość i inne patologie społeczne. Jest stałym biegłym sądowym z zakresu wariografii kryminalistycznej. Dr Leszek Stępka jest autorem monografii “Polskie prawo o broni. Zagadnienia wybrane” (wydanej w 2022 roku) i współautorem wielu prac naukowych z kryminalistyki, w tym współautorem monografii pt. "Kryminalistyczno-prawna problematyka broni strzeleckiej" oraz podręcznika kryminalistyki pt. "Kryminalistyka. Wybrane zagadnienia teorii i praktyki śledczo sądowej".

    Link do spotkania: teams.microsoft.com

    -----------------------------

    MAJ 2022

    • Data: 13.05.2022R.
      Godzina: 13:00
      Temat: " Czego prawnicy i ekonomiści mogą się od siebie nauczyć?"
      Prelegent: dr Jarosław Szyszka
      Informacja o Prelegencie:
      Doktor nauk społecznych z zakresu ekonomii i finansów, dyplomowany trener biznesu, członek zarządu firmy consultingowej z wieloletnią praktyką w audycie, doradztwie gospodarczym i księgowości. Zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu „zamknięcia” rachunkowości i opodatkowania w ramach prawnych oraz wzajemnego oddziaływania (współdziałania) prawa i ekonomii

    • Data: 16.05.2022R.
      Godzina: 16:15
      Temat: "Praca komornika sądowego oraz kontrola sądów, które takową nad komornikami sprawują"
      Prelegent: dr Michał Dubiel
      Informacja o Prelegencie:
      Asesor komorniczy, stopień doktora nauk prawnych uzyskał w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, broniąc dysertację pt. „Przestępstwo niealimentacji w teorii i praktyce kryminalnej”. Złożył egzamin komorniczy w Izbie Komorniczej w Poznaniu. Obecnie związany z Izbą Komorniczą w Gdańsku.

    • Data: 16.05.2022R.
      Godzina: 11:00
      Temat: "Savoir-vivre w uczelni i w biznesie"
      Prelegent: Rafał Bagrowski
      Informacja o Prelegencie:
      Przedsiębiorca, trener i zapalony działacz na rzecz innych. W wieku 9 lat pierwszy raz miał okazję zwiedzić Parlament Europejski, co przyczyniło się do rozwoju pasji związanej z dyplomacją. Od 2015 roku związany z działalnością na rzecz Studentów, gdzie jednocześnie piastował stanowisko Wiceprzewodniczącego Forum Uniwersytetów Polskich, Członka Senatu UKW w Bydgoszczy, Przewodniczącego Samorządu Studenckiego UKW w Bydgoszczy, Członka Rady Wydziału Humanistycznego i wielu innych. Były członek Komisji ds. Operacyjnych i Strategii Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej i trzykrotny Członek Zarządu Forum Uczelni Niepublicznych. Jeden z współzałożycieli Porozumienia Samorządów Studenckich Bydgoskich Uczelni Niepublicznych. W trakcie sprawowania swoich funkcji nabierał doświadczenia m.in. z zakresu savoir-vivre, którym postanowił dzielić się z innymi.

    • Data: 23.05.2022R.
      Godzina: 8:00
      Temat: " Czym tak naprawdę jest Prokuratoria Generalna RP? Ścieżka rozwoju zawodowego w PGRP"
      Prelegent: Wojciech Murawski, Dawid Wiśniak
      Informacja o Prelegencie:
      Wojciech Murawski - dyrektor Departamentu Prawa Deliktowego, radca Prokuratorii Generalnej od 2006 r. Specjalizuje się w sprawach odpowiedzialności deliktowej Skarbu Państwa, w sprawach m. in. dotyczących: odszkodowania i zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, odpowiedzialności z tytułu niesłusznego skazania i tymczasowego aresztowania, roszczeń za wydanie niezgodnego z prawem orzeczenia. Ma bogate doświadczenie procesowe, w tym związane z prowadzeniem skomplikowanych, wieloaspektowych powództw. Prowadził ponad 1500 przed sądami powszechnymi oraz Sądem Najwyższym, w których z sukcesem reprezentował Skarb Państwa.
      Dawid Wiśniak - asystent radcy w Departamencie Prawa Deliktowego, aplikant radcowski w OIRP w Warszawie. Laureat wielu prestiżowych konkursów, m.in. nagrody specjalnej Ministra Cyfryzacji („Najlepsza praca z zakresu informatyzacji administracji publicznej”), nagrody specjalnej NBP, nagrody specjalnej Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz wyróżnienia Rady Programowej Forum Teleinformatyki.

    • Data: 23.05.2022R.
      Godzina: 14:30
      Temat: " Zamówienia publiczne w podmiotach wykonujących
      działalność leczniczą
      "

      Prelegent: Magdalena Skręt
      Informacja o Prelegencie:
      Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie rozpoczęła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, którą zakończyła złożeniem egzaminu radcowskiego w roku 2018. Od tego czasu prowadzi praktykę radcowską. W roku 2020 została wybrana na członka Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Jest również członkiem Komisji ds. Promocji Zawodu i Informatyzacji przy OIRP w
      Toruniu. Od 2021 roku pełni funkcję radcy prawnego w Wojewódzkim Szpitalu
      Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.

    • Data: 26.05.2022R.
      Godzina: 11:00
      Spotkanie "Kariery Absolwentów"
      Prelegent: Patryk Batko
      Informacja o Prelegencie:
      Head of Studio & Lead Game Desiger w Halo Games S.A. Studio Halo Games specjalizuje się w grach mobilnych. Jest spółką prowadzoną przez firmę Gravier Investment, która finansuje działalność poprzez prywatną emisję udziałów. Pan Patryk łączy pracę na stanowisku head of studio - szefa studia, głównego managera oraz lead game designer - głównego projektanta rozgrywki.
      Miejsce spotkania: siedziba IPiE (pl. Weyssenhoffa 11, Bydgoszcz), sala Aula

    • Data: 27.05.2022R.
      Godzina: 9:30
      Temat: " Adwokat - przedsiębiorca czy zawód zaufania publicznego"
      Prelegent: adwokat Piotr Pawłowski 
      Informacja o Prelegencie:
      Piotr Pawłowski jest adwokatem w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie (od 2011 r.) oraz doradcą podatkowym (od 2017 r.). W 2006 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
      Doświadczenie zawodowe adwokat Piotr Pawłowski zdobywał w kancelariach Łaszczuk i Wspólnicy (2006 r.) oraz Domański Zakrzewski Palinka (lata 2006-2012). W okresie od 2014 do marca 2016 r. był partnerem w kancelarii Reszka Pawłowski Reterski Adwokaci sp. p. Obecnie prowadzi kancelarię indywidulaną. Adwokat Piotr Pawłowski specjalizuje się w zagadnieniach prawa administracyjnego, prawa konstytucyjnego oraz prawa finansowego. Wlatach 2017-2019 był stałym doradcą sejmowej Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold.

    • Data: 27.05.2022R.
      Godzina: 17:00
      Temat: "Rozwój własnej kariery w bankowości w Polsce oraz w Liechtensteinie w oparciu o budowę portfela klientów HNWI"
      Prelegent: Maciej Szreder
      Informacja o Prelegencie:
      Bydgoszczanin, Bankier z czeternastoletnim stażem we współpracy z klientem zamożnym. Od sześciu lat reprezentujący Bendura Bank AG (Liechtenstein) na polskim rynku.

    KWIECIEŃ 2022

    • Data: 07.04.2022R.
      Godzina: 14:30
      Temat: "Procedura doboru do służby w Policji - postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów ubiegających się o pracę w Policji"
      Prelegent: podinsp. Marcin Zmudziński
      Informacja o Prelegencie:
      Ekspert Zespołu ds.  Doboru i Rezerwy Kadrowej Wydziału Kadr i  szkolenia KWP w Bydgoszczy. Od 25 lat służy w Policji. Zaczynał od służby w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie, po czym przez następne 9 lat służył w Oddziale Prewencji Policji w Bydgoszczy. Od 15 lat pełni służbę w  Zespole ds. Doboru i Rezerwy Kadrowej Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy, gdzie jest koordynatorem zespołu.
      Do głównych jego zadań należy:
      - wykonywanie i opracowywanie zleconej korespondencji związanej z doborem do służby w Policji,
      - monitorowanie stanu etatowego i osobowego jednostek organizacyjnych Policji woj. kujawsko-pomorskiego w zakresie potrzeb przyjęć do służby w Policji,
      - prowadzenie i nadzorowanie doboru do służby w Policji zgodnie obowiązującymi przepisami, przygotowywanie analiz, sprawozdań i opracowań statystycznych z zakresu doboru do służby w Policji.

    • Data: 08.04.2022R.
      Godzina: 8:00
      Temat: "Zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego w Polsce "
      Prelegent: dr Daniel Jurewicz 
      Informacja o Prelegencie:
      Dr nauk ekonomicznych, profesor Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku, Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy

    • Data: 12.04.2022 r.
      Godzina: 11:00
      Temat:  Prawne aspekty dostępu do broni w Polsce
      Prelegent: nadkom. Tomasz Gołdyn 
      Informacja o Prelegencie: kierownik Sekcji Pozwoleń na Broń Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
      W służbie od 1 lutego 1994 r., cały czas w pionie prewencji.
      Zajmuje się:
      - koordynowaniem, organizowaniem i nadzorowaniem pracy sekcji,
      - wykonywaniem zadań związanych z uzyskaniem pozwolenia oraz posiadaniem broni i amunicji przez osoby fizyczne i podmioty,
      - realizacją zadań dotyczących kontroli podmiotów posiadających koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia, podmiotów wymienionych w art. 29 ust. 3-7 ustawy o broni i amunicji oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i obrotu bronią amunicją oraz usług rusznikarskich.
    • Data: 12.04.2022 r.
      Godzina: 11:45
      Temat:  "Ochrona osób i mienia w Polsce"
      Prelegent: podinsp. Tomasz Kosiarski
      Informacja o Prelegencie: ekspert  Zespołu ds. Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
      W służbie od marca 1997 r., cały czas w pionie prewencji.
      Zajmuje się:
      - koordynowaniem służby policjantów Zespołu ds. Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych w zakresie nadzoru nad SUFO,
      - realizacją zadań związanych  z kontrolą podmiotów posiadających koncesję na prowadzenie działalność gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia,
      - kontrolą stanu ochrony obiektów i urządzeń chronionych przez SUFO,
      - realizacją zadań dotyczących kontroli podmiotów wymienionych w art. 29 ust. 3-7 ustawy o broni i amunicji oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i obrotu bronią i amunicją oraz usług rusznikarskich,
      - nadzorowaniem prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia.
    • Data: 28.04.2022R.
      Godzina: 14:30
      Temat: "Zadania i zakres kompetencji Regionalnej Izby Obrachunkowej"
      Prelegent: Daniel Karaźniewicz
      Informacja o Prelegencie:
      Pracownik Regionalnej Izby Obrachunkowej od ponad 20 lat. Pracował w Wydziale Kontroli Gospodarki Finansowej w RIO w Bydgoszczy i w Olsztynie, kończąc pracę w tym Wydziale na stanowisku Głównego Inspektora Kontroli. Zajmował się przede wszystkim kontrolą gospodarki finansowej, stosowania ustawy – Prawo zamówień publicznych i kontrolą egzekucji zaległości podatkowych jednostek samorządu terytorialnego. W międzyczasie był także Skarbnikiem Miasta Nowe Miasto Lubawskie. Od 1 listopada 2021 r. jest członkiem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie. Prowadzi także szkolenia dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego w zakresie finansów publicznych.
    • Data: 28.04.2022 r.
      Godzina: 12:45
      Temat: "Dlaczego wybrałam e-biznes?"
      Prelegent: Dominika Trybuszewska
      Informacja o Prelegencie:
      Z wykształcenia ekonomistka - specjalizująca się w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
      Uczestniczka licznych szkoleń oraz absolwentka studiów podyplomowych z zarządzania jakością. Swoją karierę budowała w sektorze bankowym, a później specjalizowała się w kontraktach budowlanych z dofinansowaniem ze środków unijnych. W 2020r. zrezygnowała z etatu, aby móc rozpocząć działalność w ramach e-biznesu - jako wirtualna asystentka oraz manager social media. W 2022r. rozpoczęła działalność gospodarczą jako "Kreatywne Wsparcie Twojego Biznesu". Aktualnie wspiera innych przedsiębiorców świadczących usługi online - udowadniając, że praca zdalna daje wiele możliwości i ciągły rozwój zawodowy. Niedługo rozpoczyna nowy projektem - "strefa rozwoju".

    MARZEC 2022

    • Data: 03.03.2022R.
      Godzina: 12.00
      Temat: "Jak uniknąć typowych błędów w decyzjach administracyjnych?"
      Prelegent: Tomasz Ruta
      Informacja o Prelegencie:
      Od 1999 r. współpracował z operatorami telekomunikacyjnymi w zakresie opracowywania koncepcji rozbudowy infrastruktury teletechnicznej oraz przygotowywania dokumentacji projektowej i uzyskiwania wymaganych pozwoleń administracyjnych. W 2013 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.Z organami administracji publicznej jest związany od 2005 r. Początkowo pracował w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zajmując się zabezpieczeniem łączności wojewody. W 2006 r. rozpoczął pracę w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Bydgoszczy, najpierw jako kierownik biura i pozaetatowy członek kolegium, następnie jako etatowy członek kolegium, a od 2017 r. zajmuje stanowiska wiceprezesa. W działalności orzeczniczej kolegium specjalizuje się w administracyjnoprawnych aspektach inwestycji budowlanych
    • Data: 21.03.2022R.
      Godzina: 11:00
      Temat: "Działalność Ośrodka Readaptacyjnego Mateusz"
      Prelegent: Waldemar Dąbrowski
      Informacja o Prelegencie:
      Założyciel i prezes Stowarzyszenia Profilaktyki i Resocjalizacji "Mateusz",od lat pomaga osobom wychodzącym z zakładów karnych, bezdomnym, po terapiach alkoholowych odnaleźć drogę w życiu i stanąć na nogi. Stowarzyszenie prowadzi Ośrodek Readaptacyjny Mateusz dla mężczyzn i kobiet, na który składają się dwa domy - w Toruniu i Grudziądzu. W ośrodku wypracowano skuteczne metody pomocy, dzięki czemu może się on pochwalić dobrymi efektami na płaszczyźnie readaptacji społecznej.
    • Data: 23.03.2022R.
      Godzina: 11:00
      Temat: "Obsługa logistyczna gospodarki odpadami komunalnymi w gminach"
      Prelegent: Jakub Warczak
      Informacja o Prelegencie:
      Kierownik działu logistyki w spółce zajmującej się odbiorem odpadów komunalnych z terenu Miasta Bydgoszczy. Na co dzień zajmuje się planowaniem i nadzorem nad procesem odbioru odpadów.  Uczestniczył we wdrożeniu nowego systemu gospodarki odpadami w 2013 r. i wdrażał projekty związane z informatyzacją procesu odbioru odpadów.

    LUTY 2022

    • Data: 22.02.2022R.
      Godzina: 17:00
      Temat: "Bardzo ładNIE o kombinacjach Polskiego Ładu w podatku PIT"
      Prelegent: Anna Drózd
      Informacja o Prelegencie: 
      Ekspert ds. kadr i płac, biegła rewident, miłośniczka Excela.

    STYCZEŃ 2022

    • Data: 11.01.2022r.
      Godzina: 11:00
      Temat: "Nadużycia w systemie ubezpieczeń społecznych"
      Prelegent: mgr Damian Aptowicz
      Informacja o Prelegencie: 
      Aplikant radcowski III roku przy OIRP w Bydgoszczy, pracownik Zespołu Prawnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, wykładowca IPIE UKW, nominowany do konkursu "Rising stars - liderzy jutra 2021" dla najzdolniejszych prawników do 35. roku życia, uczestnik czynny konferencji naukowych z zakresu praw człowieka oraz prawa administracyjnego, przeprowadzający webinaria z zakresu postępowania administracyjnego. Przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy.
    • Data: 28.01.2022r.
      Godzina: 17:00
      Temat: "Zmiany w zasadach naliczenia składki zdrowotnej dla prowadzących działalność gospodarczą"
      Prelegent: Joanna Karsznia
      Informacja o Prelegencie: 
      Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z wieloletnim stażem. Praktyk. Prowadzący szkolenia, webinary dla płatników, księgowych i biur rachunkowych. Ale i wykładowca współpracujący z kilkoma uczelniami, w tym i prowadzący zajęcia dla studentów Instytutu Prawa i Ekonomii UKW.

    GRUDZIEŃ 2021

    • Data: 2.12.2021r.
      Godzina: 19:00
      Temat: "Profilowanie sprawców przestępstw"
      Prelegent: Justyna Poznańska
      Informacja o Prelegencie: 
      Psycholog śledczy i profiler z wieloletnim doświadczeniem. Zawodowo wykonuje m.in. psychologiczną ocenę wiarygodności zeznań, określa portret osobowościowy i motywację osób popełniających samobójstwo, sporządza portrety psychologiczne nieznanych sprawców przestępstw. 
    • Data: 10.12.2021r.
      Godzina: 17:00
      Temat: "Wycena przedsiębiorstw. Praca tylko dla osób o mocnych nerwach"
      Prelegent: dr Marcin Pęksyk
      Informacja o Prelegencie: 
      Specjalista w zakresie wyceny przedsiębiorstw, wyceny aktywów niematerialnych oraz analizy projektów inwestycyjnych obejmujących różnorodne dziedziny. Przez dłuższy czas był związany z globalną firmą American Appraisal z siedzibą w USA. Był także wykładowcą w Henley Management College w Wielkiej Brytanii.
      Prowadził zajęcia z zakresu wyceny aktywów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie oraz Henley Business School University of Reading w Wielkiej Brytanii.
      Konsultant Banku Światowego w zakresie wyceny spółek niepublicznych oraz aktywów niematerialnych. Członek zespołu opracowującego Notę Interpretacyjną nr 5 „Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw” (obecnie Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny „Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw”) dla Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.
    • Data: 13.12.2021r.
      Godzina: 13:00
      Temat: "Po co nam komornik?"
      Prelegent: Robert Damski
      Informacja o Prelegencie: 
      Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie.
      Z egzekucją sądową związany od 20 lat.
      W 2005r. powołany na stanowisko Komornika Sądowego.
      Absolwent Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
      W latach 2012-2014 Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Komorniczej IV kadencji oraz Izby Komorniczej w Gdańsku, Członek Krajowej Rady Komorniczej w Warszawie V kadencji oraz Rady Izby Komorniczej w Gdańsku.
      Laureat Wyróżnienia „Biała Wstążka” w kategorii Wymiar Sprawiedliwości.
      W latach 2016-2020 członek zespołu d/s alimentów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich i Rzeczniku Praw Dziecka.
      Od lat zaangażowany w działalność na rzecz poprawy jakości egzekucji sądowej, szczególnie w zakresie egzekucji alimentów.
      Autor cyklu #Atymczasemwterenie oraz „Alimentacyjne legendy”.
    • Data: 20.12.2021r.
      Godzina: 8:00
      Temat: "Chronić i służyć - misja i przywilej"
      Prelegent: Jolanta Bożyk
      Informacja o Prelegencie: 
      mjr Służby Ochrony Państwa, funkcjonariuszka z wieloletnim stażem i doświadczeniem.

    LISTOPAD 2021

    • Data: 16.11.2021r.
      Godzina: 19:00
      Temat: "Niesłusznie skazani. Historie tych, o których państwo nie pamięta"
      Prelegent: Ludmiła Anannikova
      Informacja o Prelegencie: 
      Reporterka "Dużego Formatu" Gazety Wyborczej, laureatka nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press. Autorka książki "Skazani. Historie skrzywdzonych przez system".

    • Data: 22.11.2021r.
      Godzina: 14:30
      Temat: "Praca prawnika czy administratora kontraktu a realizacja inwestycji infrastrukturalnych na podstawie warunków kontraktowych FIDIC"
      Prelegent: Michał Langner
      Informacja o Prelegencie: 
      Radca prawny, wspólnik w kancelarii BCh Legal Belter Wspólnicy Sp.k.  Zajmuje się prawną obsługą inwestycji infrastrukturalnych - dróg ekspresowych, kolei, inżynierii wodnej. Wspiera podmioty publiczne oraz wykonawców inwestycji publicznych. Doradza w zakresie zagadnień prawnych związanych ze sporami sądowymi i pozasądowymi dotyczącymi wykonania robót budowlanych.