List Dyrektora IPiE z okazji inauguracji roku akademickiego 2021/2022

Szanowni Państwo Studenci, Pracownicy, Współpracownicy
Instytutu Prawa i Ekonomii!

Po raz kolejny z racji rozpoczęcia roku akademickiego w naszych sercach wybrzmiewa „Gaudeamus igitur” - „Radujmy się więc”. Powodów do radowania się jest w naszym Instytucie wiele.

Pierwszy jest taki, że po okresie niebytu w murach naszego Uniwersytetu możemy, choć na części zajęć spotykać się tradycyjnie, co - jak ufam - pozwoli nam szybko przywrócić tradycyjną akademicką formułę studiowania i właściwe relacje interpersonalne. Obyśmy tym samym zmierzali ku powrotowi do pełnej stacjonarności, nie zaś w stronę tego, czego doświadczyliśmy w postaci zajęć wyłącznie zdalnych.

Drugi powód radowania się wiąże się z tym, że po raz pierwszy od tego roku akademickiego będziemy kształcili na kierunku prawo, które dołącza do administracji, ekonomii, kryminologii oraz prawa w biznesie. Przygotowywaliśmy się do jego uruchomienia od pewnego już czasu i - jak widać - były to przygotowania pozytywne. Taką samą ocenę zyskały w opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej wizytowane w minionym roku akademickim kierunki administracja i ekonomia. Jesteśmy zatem beneficjentami triady sukcesów na tym polu.

Powodem trzecim jest to, że Wy - Drodzy Studenci wszystkich roczników wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, Pracownicy i Współpracownicy - jesteście siłą naszego Instytutu budując jego renomę na miarę ważnego miejsca w naszym Uniwersytecie, gdy idzie o naszą zasobność personalną, potencjał rozwojowy i inne przymioty. Mam przeto nadzieję, że zdołają się one przełożyć na niejedno uniwersyteckie beneficjum na rzecz naszego Instytutu.

Dziękuję Wam Drodzy Studenci za to, że jesteście, prosząc o pilność w zdobywaniu wiedzy! Dziękuję Wam Szanowni Pracownicy za trud w kształceniu Studentów oraz własny rozwój naukowy i dydaktyczny! Dziękuję Wam Szanowni Współpracownicy, którzy pracując w innych jednostkach naszego Uniwersytetu oraz współpracując w oparciu o umowy cywilnoprawne wspieracie nasz Instytut, za życzliwość w tymże! Dziękuję także tym Wszystkim, którzy są naszymi interesariuszami i podmiotami wspierającymi realizację studenckich praktyk zawodowych!

Wszystkim Wam życzę dobrego roku akademickiego 2021/2022! Życzę go także całej społeczności naszego Uniwersytetu!

Tradycją inauguracji jest, że szczególnie witać należy Studentów pierwszych roczników, co też czynię!

Z powodu pandemii nie było studniówek, na których tradycyjnie zatańczylibyście „Poloneza” słusznie kojarzonego z „Panem Tadeuszem”. Przyjmijcie choć zatem dedykowany Wam fragment tego poematu:

Sędzia, z boku rzuciwszy wzrok na Tadeusza
I poprawiwszy nieco wylotów kontusza,
Nalał węgrzyna i rzekł: „Dziś, nowym zwyczajem,
My na naukę młodzież do stolicy dajem,
I nie przeczym, że nasi synowie i wnuki
Mają od starych więcej książkowej nauki;
Ale co dzień postrzegam, jak młódź cierpi na tem,
Źe nie ma szkół uczących żyć z ludźmi i światem.

Was także „na nauki dano” i teraz chodzi o to, abyście zechcieli z zadania tego wywiązać się jak najlepiej zyskując w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy także szkołę uczącą żyć z ludźmi i światem!

Gaudeamus igitur!

dr hab. Radosław Krajewski, prof. uczelni