List oraz nagranie Dyrektora Instytutu Prawa i Ekonomii z okazji rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021

Szanowni Studenci, Wykładowcy i Przyjaciele Instytutu Prawa i Ekonomii,

rozpoczynamy nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to rok szczególny, gdyż przynajmniej w pierwszym jego semestrze zajęcia dydaktyczne będziemy realizowali zdalnie, a jedynie studenci pierwszych roczników stacjonarnie będą odbywali ćwiczenia - z zachowaniem koniecznych rygorów sanitarnych. Szkoda, że tak to właśnie jest, a jest to trochę dziwne, gdyż okazuje się, że szkoły wyższe są nielicznymi, jeśli nie jedynymi na taką skalę, przestrzeniami życia społecznego w naszym kraju, które nie wróciły do względnej normalności. Jeśli jednak takie rozwiązanie - a pozostaje w to wierzyć - przyczyni się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa, to trzeba to uszanować.

Jednakże zdalność - o czym już wiemy z poprzedniego semestru - powoduje niemożność pełnego uczestnictwa w życiu akademickim i studenckim, będąc swoistym złem koniecznym - tak bynajmniej ja ją postrzegam. Brakować bowiem mi będzie bezpośrednich kontaktów z Wami w takim zakresie jak w czasach sprzed pandemii, przyjemnego dla nauczycielskich uszu gwaru na naszych instytutowych korytarzach, miłego dla oczu tłoku przed salami wykładowymi i ćwiczeniowymi, wbiegających na wykład spóźnionych nieco studentek i studentów, którzyście być może wczoraj integrując się "gdzieś zabalowali", tych szczerych "Dzień Dobry" wypowiadanych przez studentki i studentów na ulicach Bydgoszczy wiodących na naszą Uczelnię i na jej korytarzach, na które odpowiadałem nie raz pewnie w zbytnim pośpiechu nie mogąc przecież przypuszczać, że świat i Polska tak bardzo zwolni przez koronawirusa, a nadto tego, że Uniwersytet nasz - tak jak wiele uczelni - będąc "świątynią wiedzy" był miejscem, do którego się przychodziło, aby wiedzy tej doświadczyć - tak starając się ją przekazywać, jak i będąc jej beneficjentami.

Ufam, że zdalność niedługo przeminie, a wówczas w pełnym tego wymiarze będziemy spotykali się w Bydgoszczy w naszym zabytkowym budynku przy placu Weyssenhoffa 11, który przez wakacje jeszcze wypiękniał, gdyż czeka na Was wyremontowana aula - za co Władzom Uniwersytetu szczerze dziękuję.

Mam śmiałość podzielić się z Wami takim oto doświadczeniem (czy może wytworem wyobraźni - ocenę pozostawiam Wam). Otóż wychodząc kiedyś - już podczas pandemii - wieczorową porą z naszego Instytutu napotkałem na schodach "ducha Uniwersytetu" (tak tak - każdy Uniwersytet ma takiego ducha). I ten zapytał mnie: "Panie Kolego (i to pewnie nie był też przypadek, bo tak do studentów, w tym do mnie, zwracał się przed laty nieżyjący już Profesor, którego uważam za jednego ze swoich Mistrzów), co tu się stało, że jest tak pusto? Nie ma studentów administracji, ekonomii, kryminologii i prawa w biznesie?". Na co odparłem skromnie: "Duchu! No nie ma studentów, bo jest pandemia". Duch na to: "No to kicha! Jam jest duchem Uniwersytetu, a Uniwersytet to nade wszystko studenci. Smutno mi, czuję się samotny". I zniknął. Pamiętajcie więc aby "podpiąć" ducha Uniwersytetu na zajęcia na Ms Teams czy Moodle - zawsze będzie mu choć trochę raźniej! Raźniej będzie i jemu i nam, gdy w uniwersyteckich ławach zasiądą studenci pierwszych roczników naszych kierunków studiów, którzy tak licznie je wybrali.

Tymczasem - na poważnie - proszę wszystkich Was o staranność w przekazywaniu i zdobywaniu wiedzy, wyrozumiałość dla tegoż w tych dziwnych czasach, rzetelność w przygotowywaniu i promowaniu prac dyplomowych oraz uczestnictwo we wszelkich dodatkowych formach aktywności, jakie będziemy starali się inicjować i proponować w właśnie rozpoczętym roku akademickim. Chcemy bowiem, abyśmy mogli - choć bardziej zdalnie ale jednak - spotykać się z praktykami, działać w ramach kół naukowych, podejmować badania naukowe, przygotowywać artykuły naukowe i inne publikacje, organizować i uczestniczyć w konferencjach naukowych - czyli czynić to wszystko, co powinno być integralnymi częściami życia naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego w naszym Instytucie Prawa i Ekonomii. Zapraszam Was na naszą instytutową stronę (link), na Facebook (link), Instagram (link) oraz kanał YouTube (link) - niech będą one tym co nas jeszcze bardziej łączy!

Życzę wszystkim Wam i Waszym Bliskim zdrowia i spokoju. Gaudeamus igitur!

dr hab. Radosław Krajewski, prof. uczelni
Dyrektor Instytutu Prawa i Ekonomii