Aktywność naukowa Studentów Instytutu Prawa i Ekonomii UKW Aktywność naukowa Studentów Instytutu Prawa i Ekonomii UKW

Aktywność naukowa Studentów Instytutu Prawa i Ekonomii UKW

Poza obowiązkami wynikającymi z programu studiów Studenci naszego Instytutu prowadzą różnorodne badania i są aktywni naukowo. Wynikiem tych działań są artykuły naukowe w monografiach lub punktowanych czasopismach o wielorakiej tematyce.

W 2020 roku nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego ukazała się publikacja „Prawne aspekty cyberprzestrzeni” pod redakcją dr Dagmary Jaroszewskiej – Choraś, dr Agnieszki Kilińskiej – Pękacz oraz dra Adama Bułata. Wśród autorów poszczególnych artykułów znaleźli się Studenci:

• Mikołaj Baszeski "Problematyka cyberterroryzmu",
  • Kinga Kowalikowska, Karolina Bojakowska "Programy inwigilacji obywateli – prawo do prywatności a kwestia bezpieczeństwa publicznego",
  • Magdalena Gezele, Weronika Kościańska "Zagadnienie własności intelektualnej w cyberprzestrzeni",
  • Sandra Jarmuż "Prawo do prywatności i ochrona danych osobowych w cyberprzestrzeni",
  • Paulina Lewandowska "Piractwo komputerowe jako przykład naruszenia praw autorskich",
  • Tomasz Pierzchalski "Cyberprzestępstwa w zakresie informacji elektronicznych i danych komputerowych",

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Studentka kierunku Kryminologia - Julia Kruszewska - osiągnęła swój pierwszy sukces naukowy. Artykuł Studentki pt. "Współczesne uwarunkowania prawne i statystyczne bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce" spotkał się z przychylnością recenzentów Pomorskiego Forum Bezpieczeństwa i został opublikowany z rekomendacją dla czytelników. Czasopismo naukowe Pomorskie Forum Bezpieczeństwa należy do Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Celem działalności Pomorskiego Forum Bezpieczeństwa jest wymiana myśli, osiągnięć naukowych wraz z integrowaniem środowiska z obszaru wiedzy nauk społecznych nauk o bezpieczeństwie w kraju i za granicą. Gratulujemy i czekamy na kolejne prace.

Aktualnie trwa proces wydawniczy trzech monografi, w których autorami artykułów są również Studenci naszego Instytutu.

1. Monografia "Przedsiębiorstwo i jego otoczenie. Wyzwania współczesnej ekonomii, finansów i prawa" pod redakcją dr Aldony Uziębło oraz dr Anity Kubanek. Wśród Autorów Studenci:

• Karolina Jaroch, Marta Jaroch "Etyka w biznesie",
  • Norbert Michalak "Nieetyczne zachowania w przedsiębiorstwie",
  • Jagoda Kosińska "Zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn w latach 2010-2018",
  • Karol Szymon Orzeszak "Wynagrodzenie minimalne. Wpływ na gospodarkę i rentowność przedsiębiorstw",
  • Ewa Kulpa, Łukasz Lubas "Wpływ świadczeń rodzinnych na sytuację ekonomiczną i społeczną polskich rodzin w latach 2016 - 2019 ze szczególnym uwzględnieniem programu „Rodzina 500plus”",
  • Karol Szymon Orzeszak "Luka w podatku VAT. Studium przypadku Polski",
  • Joanna Duda, Paula Seifert "Regulacje prawne dotyczące prania brudnych pieniędzy",
  • Karolina Karolak "Bitcoin, Oszustwo, a może nadzieja na koniec monopolu państw?",
  • Anna Nowakowska "„Mobile banking” perspektywy i kierunki rozwoju bankowości mobilnej",
  • Paweł  Błoński "Załamania giełdowe w ujęciu koniunkturalnym",
  • Magdalena Sołdan "Marka jako niematerialna obietnica przedsiębiorstwa",
  • Wiktoria Woźniak "Zielone inwestycje oraz energia odnawialna w Chinach".

2. Monografia "Prawa i obowiązki osób odbywających karę pozbawienia wolności i opuszczających zakłady karne" pod redakcją dr Agnieszki Kilińskiej-Pękacz oraz dra Adama Bułata. Wśród Autorów Studenci:

• Czapiewska Julia,  Trepkowska Kinga "Prawo do zatrudnienia osób skazanych na karę pozbawienia wolności",
  • Duda Joanna, Pruska Karina, Seifert Paula "Warunki bytowe odbywania kary pozbawienia wolności",
  • Jakubczyk Liwia, Piątek Justyna "Prawa i przywileje rodziców odbywających karę pozbawienia wolności w kontekście utrzymania relacji z dzieckiem",
  • Kloskowsa Anna "Kary dyscyplinarne stosowane wobec więźniów",
  • Kolińska Anna, Szwemin Jowita "Prawo do religii w zakładach karnych",
  • Kruszewska Julia "Nagrody orzekane wobec skazanych odbywających karę w zakładzie karnym"
  • Kruszewska Julia, Niespodziński Marek "Edukacja więźniów w zakładzie karnym jako element procesu resocjalizacji",
  • Kujawa Roksana "Determinanty readaptacji osób skazanych na karę pozbawienia wolności w jednostce penitencjanej",
  • Kulpa Ewa, Lubas Łukasz "Prawo do opieki zdrowotnej osób osadzonych w zakładach penitencjarnych w Polsce",
  • Kwiatek Roksana, Paszkiet Klaudia "Instytucja kuratora sądowego w świetle prawa karnego wykonawczego",
  • Lipowska Patrycja, Ładoń Natalia "Resocjalizacja osadzonych przez kulturę",
  • Michalak Norbert "Warunkowe przedterminowe zwolnienie na podstawie przepisów kodeksu karnego wykonawczego"
  • Sołdan Magdalena, Stellmacher Agnieszka "Ekonomiczne aspekty pracy skazanych w zakładzie karnym"
  • Zając Tomasz "Stosowanie środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej w świetle zasady poszanowania godności ludzkiej skazanego"

3. Monografia "Stan i perspektywy rozwojowe Unii Europejskiej (w badaniach)" pod redakcją dra hab. Mirosława Geise, prof. uczelni, dr Ewy Dziawgo oraz dr Aldony Uziębło. A w publikacji artykuł naszego tegorocznego Absolwenta - Pawła Błońskiego "Polska giełda a ceny strategicznych surowców".

Serdecznie gratulujemy naszym Studentom sukcesów na polu naukowym, życzymy dalszych sukcesów i coraz ciekawszych obszarów do badań.