Wydział Prawa i Ekonomii
Aktywność naukowa pracowników Instytutu Prawa i Ekonomii w czasie koronawirusa Aktywność naukowa pracowników Instytutu Prawa i Ekonomii w czasie koronawirusa

Aktywność naukowa pracowników Instytutu Prawa i Ekonomii w czasie koronawirusa

Pomimo niemożności pracy w murach Uniwersytetu pracownicy naszego Instytutu - oprócz zdalnego prowadzenia zajęć dydaktycznych i innych aktywności - starają się być aktywni także na polu działalności naukowej. W tym miejscu chcemy pokazać jej przykłady, dziękując tym samym za wolę pracy i w tej przestrzeni.

Otóż Mgr Katarzyna Biskup w tym okresie przekazała artykuł z zakresu prawa administracyjnego do periodyku Polish Yearbook fo Environmental Law. Pani Magister pracuje także nad dwoma kolejnymi zagadnieniami, czego efektem będzie przygotowanie kolejnych opracowań.

Wiele dobrego w tym zakresie czyni Dr hab. M. Masternak, prof. uczelni. Mianowicie Pan Profesor dokonał w szczególności korekty trzech rozdziałów swojego autorstwa w monografii „System procesowego prawa administracyjnego”, pod red. D.R. Kijowskiego mającej ukazać się w Wydawnictwie Wolters Kluwer, jak też dwóch artykułów - „Egzekucja administracyjna z majątku przedsiębiorstwa w spadku” (ma ukazać się on w Przeglądzie Ustawodawstwa Gospodarczego) oraz „Charakter prawny regulaminów przewozu w publicznym transporcie zbiorowym” (który złożony został do druku w czasopiśmie Studia Iuridica Toruniensia). Nadto Pan Profesor pracuje nad artykułem „Uchylenie czynności egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji”, jak też nad recenzją wydawniczą monografii na zlecenie Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Śląskiego.

W tym czasie Dr Tomasz Bojar-Fiałkowski został członkiem kolegium redakcyjnego międzynarodowego czasopisma Problemy stosunków międzynarodowych wydawanego przez Kyiv International University, jak też dołączył do grona recenzentów prestiżowych krajowych czasopism prawniczych: Review of European and Comparative Law wydawanego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II; Opolskie Studia Administracyjno-Prawne wydawanego przez Uniwersytet Opolski; Polish Yearbook of Environmental Law wydawanego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” wydawanego na Uniwersytecie Śląskim.

Natomiast Dr Paweł Antoszak opublikował artykuł „Zróżnicowanie wynagrodzeń w przemyśle w Polsce” w czasopiśmie Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów 2020, nr 177 wydawanym przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Pan Doktor jest też autorem opracowania, które ukazało się w tym czasie, „Temporary Work as a Flexible Form of Employment” które ukazało się w tym czasie w “News Forms of Employment. Current Problems and Future Challenges” pod red. J. Wratnego i A. Ludera-Ruszel.

Dr Marcin Borsuk ostatnio opublikował jako współautor artykuł „InSTA - integrated stress-testing approach at NBP. The past, present and future perspectives” w periodyku NBP Working Paper 2020, nr 325. W tym czasie ukazał się także drugi artykuł współatorstwa Pana Doktora „Specyficzne czynniki ryzyka kredytowego w bankach spółdzielczych i komercyjnych”, a to na łamach czasopisma Bezpieczny Bank 2020 nr 1.

Dr Agnieszka Szczepkowska-Flis zakończyła prace nad artykułem „Europa dwóch prędkości - ocena w kontekście kreatywnej destrukcji” do monografii pod red. Dr hab. M. Geise, prof. uczelni. Pani Doktor przygotowuje też artykuł „Enlargement of the European Union - a Catalyst or a Brake to Development Processes?”.

Natomiast Dr Anita Kubanek finalizuje obecnie prace i badania w trzech obszarach naukowych, których zwieńczeniem będą artykuły naukowe – wykorzystanie narzędzi coachingu w zarządzaniu firmą na przykładzie regionu bydgoskiego, organizacja gier losowych i loterii fantowych w social media bez zezwolenia oraz eksperyment nowatorstwa w prawie karnym skarbowym. Dodatkowo Pani Doktor zaangażowała się w proces popularyzacji nauki - propagowania i promowania wiedzy udostępniając studentom naszego Instytutu (z wykorzystaniem social media) darmowe szkolenia i webinary, w których studenci z powodzeniem biorą udział (akcja #dzielęsię)

Dr Aldona Uziębło i Dr Anita Kubanek konczą prace nad pierwszą monografią studentów Ekonomii, Prawa i Administracji, pt. "Przedsiębiorstwo i jego otoczenie. Wyzwania współczesnej ekonomii, finansów i prawa". Tematem przewodnim tomu są kwestie prawnej i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz etyki nit tylko w prowadzeniu działalności gospodarczej , ale także polityki państwa.

Istotny wkład w rozwój naukowy naszego Instytutu wniósł w tym czasie Dr Adam Jakuszewicz. U zarania izolacji ukazał się artykuł autorstwa Pana Doktora Minimalne wymogi życia w społeczeństwie (vivre ensemble) jako uzasadniony cel ograniczenia wolności religii w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”, a to w pracy zbiorowej, której redaktorami są J. Jaskiernia i K. Spryszak, a jej tytuł to „Regionalne systemy ochrony praw człowieka w dobie kryzysu demokracji liberalnej”, która została opublikowana w tym roku w Toruniu. Pan Doktor został też zakwalifikowany do udziału w międzynarodowej Interdyscyplinarnej Szkole Letniej nt. wolności religijnej (Interdisciplinary Summer School on Religious Freedom) organizowanej przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w ramach projektu pt. „O wolność wyznawania religii we współczesnym świecie. Przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym na przykładzie chrześcijan” w lipcu 2020 r. w Warszawie. W ramach tego wydarzenia Pan Doktor wygłosi referat „Doctrine of Margin of Appreciation. A Tool of Relativisation of Freedom of Religion in Europe? Some Reflections on the Jurisprudence of the European Court of Human Rights (Doktryna marginesu swobody - mechanizm relatywizacji wolności religii w Europie? Kilka refleksji na kanwie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”, nad którym aktualnie pracuje. Nadto pisze On artykuł „Odmowa rodziców poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom w świetle konstytucyjnych standardów ochrony praw podstawowych” do publikacji zbiorowej, która ukazać ma się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W dalszej perspektywie Pan Doktor zamierza także przygotować monografię poświęconą problematyce wolności religijnej na sali sądowej, a nadto przygotowuje artykuł „Mowa nienawiści w wypowiedziach o charakterze religijnym”.

Dr Dagmara Jaroszewska-Choraś wraz z Dr Agnieszką Kilińską-Pękacz oraz Dr Adamem Bułatem pracują nad monografią „Prawne aspekty cyberprzestrzeni”, która ukazać ma się nakładem Wydawnictwa naszego Uniwersytetu. Nadto Dr Dagmara Jaroszewska-Choraś oczekuje na wydanie książki, której jest współautorką „Legal Ethics in Poland. Foundations. Professions. Principles. Responsibility". Natomiast Dr Adam Bułat zajmuje się pracami redakcyjnymi po korekcie wydawniczej swojej pracy doktorskiej poświęconej porozumieniom konsensualnym w procesie karnym, która także ma ukazać się w naszym Wydawnictwie.

Już ukazała się zaś monografia autorstwa Dr Jarosława Janikowskiego „Żebractwo. Studium prawnokarne”. Nadto Pan Doktor oczekuje na ukazanie się artykułu w periodyku Studia Prawnoustrojowe wydawanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Prócz tego Pan Doktor pozyskał od Polskiego Radia Katowice materiał audio z procesu Zdzisława Marchwickiego, który posłuży mu do pogłębionych badań naukowych nad procesami i sylwetkami seryjnych zabójców.

Wartościowe przedsięwzięcia naukowe kontynuuje także Dr hab. Anna Koziczak, prof. uczelni. Pani Profesor zakończyła prace nad monografią „Autofałszerstwo”, która ma ukazać się w najbliższym czasie nakładem Wydawnictwa Difin w Warszawie. Prócz tego Pani Profesor pracuje nad recenzją artykułu, który ma się ukazać w czasopiśmie Visual Studies wydawanym przez Taylor & Francis Group.

W tym okresie ukazał się także artykuł Dr Tomasza Knepki „Kilka uwag o przeciwdziałaniu nadużyciom w podatku od wartości dodanej w Unii Europejskiej” w pracy pod red. J. Szołno-Koguc i K. Wójtowicz „Luka podatkowa - jej przyczyny, problemy pomiaru, sposoby ograniczania”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

W nr 2 z tego roku czasopisma Prokuratura i Prawo ukazał się artykuł Dr hab. Radosława Krajewskiego, prof. uczelni dotyczący odpowiedzialności karnej za uszkadzanie urządzeń służących do wykonywania dozoru elektronicznego. Pan Profesor sporządził także recenzje wydawnicze artykułów mających ukazać się w periodykach Studia Prawnoustrojowe oraz Civitas et Lex. Prócz tego Pan Profesor przesłał w tym czasie z prośbą o publikację w jednym z uznanych czasopism prawniczych artykuł „Wykroczenie blokowania telefonicznego numeru alarmowego”, a aktualnie pracuje nad problemem odpowiedzialności karnej za fałszowanie liczników samochodowych.

W kwietniu tego roku ukazał się artykuł Dr Agnieszki Wedeł-Domaradzkiej „Uznanie w prawie krajowym stosunku prawnego rodzic-dziecko między dzieckiem urodzonym wskutek umowy o surogację za granicą a matką intencyjną (intended mother) - wnioski z opinii doradczej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka" na łamach wydawanego przez Uniwersytet Jagielloński czasopisma Problemy Współczesnego Prawa Międzynarodowego, Europejskiego i Porównawczego. W najbliższym czasie nakładem Wydawnictwa naszego Uniwersytetu ukaże się także monografia pod red. Dr Marcina Jastrzębskiego i Dr Agnieszki Wedeł-Domaradzkiej „Prawa człowieka w Polsce - perspektywa 25 lat ratyfikacji Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności". Przeczytać będzie w niej można opracowania przygotowane przez pracowników Instytutu Prawa i Ekonomii, wśród których są: Dr Adam Bułat, Dr Adam Jakuszewicz, Dr Anita Kubanek, Dr hab. Marcin Skinder, prof. uczelni, Dr Agnieszka Wedeł-Domaradzka oraz Dr hab. Janusz Wiśniewski, prof. uczelni.

Trwają także prace nad innymi monografiami zbiorowymi naszych pracowników i studentów, w szczególności nad książką pod red. Dr hab. Zbigniewa Bukowskiego, prof. uczelni i Dr hab. Mariana Masternaka, prof. uczelni poświeconą problematyce prawnych aspektów aktywności obywatelskiej. Ponadto Dr Agnieszka Klińska-Pękacz pracuje nad monografią dotyczącą prawa karnego wykonawczego, w której zawarte będą teksty naszych studentów. Dr Tomasz Knepka i Dr Marek Mrówczyński czynią zaś zabiegi o przekazanie do druku monografii zawierającej teksty wielu autorów, a poświęconej aktualnym zagadnieniom prawa publicznego.

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych pomysłów naukowych i ich realizacji!