Koło Naukowe New Generation of Financiers zorganizowało spotkanie z mgr Joanną Sikorą
27 marca w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Koło Naukowe New Generation of Financiers zorganizowało kolejne spotkanie, tym razem nie tylko dla studentów Ekonomii – liczna grupa reprezentowała również Wydział Pedagogiki i Psychologii. Wykład przeprowadziła Pani mgr Joanna Sikora, absolwentka psychologii oraz rachunkowości i finansów. Temat spotkania był następujący: „Podejmowanie decyzji ekonomicznych w świetle badań neuropsychologicznych i teorii psychologicznych czyli w której części mózgu mieszkają pieniądze i dlaczego nie chcą „przeprowadzić się” do portfela?!” Wykład został przeprowadzony według planu:
- klasyczna teoria decyzji,
- koncepcja ograniczonej racjonalności,
- teoria perspektyw,
- neurobiologiczne podłoża procesów decyzyjnych.
Pani mgr Joanna Sikora bardzo zaciekawiła uczestników spotkania szczególnym podejściem do podejmowania decyzji ekonomicznych poprzez elementy psychologii człowieka, które mają wpływ na wybór poszczególnych decyzji. Tematyka okazała się kontrowersyjna dla słuchaczy. Jako ekonomiści czuliśmy się nieco zmanipulowani podejściem psychologicznym, natomiast psycholodzy (naszym zdaniem…) nie mogli uwierzyć w twarde dane finansowe. Widać było że różnimy się podejściem do podejmowania decyzji, co we wnioskach podsumowano następująco: to my będziemy inwestować pieniądze (także psychologów), a oni odbiją to sobie oferując nam kozetki (oby nie :>).
Przed wykładem Pani Joanna zrobiła specjalne badanie członków naszego koła naukowego, dzięki czemu poznaliśmy swoją indywidualną skłonność do podejmowania ryzyka. Mając świadomość, że to jedno z wielu badań, i tak bierzemy wyniki do serca (i wiemy, komu nie dawać kluczyków do auta….)
Nie osiadamy na laurach i to nie jest ostatnie takiego typu spotkanie i w niedługim czasie będziemy mogli zaprosić na kolejny wykład.