Praktyki - studia stacjonarne w cyklu 2024/2025
Nazwa podstawowej jednostki organizacyjnej prowadzącej kierunek studiów: Wydział Prawa i Ekonomii
Nazwa kierunku studiów: ekonomia
Cykl kształcenia: 2024/2025
Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia
Profil kształcenia: praktyczny
Forma kształcenia: studia stacjonarne
Rodzaj praktyki: zawodowa
Czas trwania praktyki: 6 miesięcy
Liczba godzin praktyki: 960 h
Liczba pkt ECTS: 40
Termin realizacji praktyki (semestr): II, III, IV,V, VI
Termin zaliczenia praktyki (semestr): II, III, IV,V, VI
Przyporządkowanie efektów kształcenia z matrycy: K_W03, K_W04, K_U03, K_U_07, K_U09, K_U10, K_K02, K_K_04, K_K_05
Opiekun praktyk: dr Maryla Bieniek-Majka (maryla@ukw.edu.pl)
Harmonogram i sposób realizacji praktyk
Przedmiot: Programy finansowo-rachunkowe w praktyce w wymiarze łącznym 120 godzin (6 pkt ECTS) realizowany jest w formie laboratorium na II i III roku po 60 godzin na każdym roku.
Praktyka zewnętrzna realizowana w semestrach II – VI następująco:
semestr II (7 pkt ECTS) – praktyka realizowana w okresie wakacyjnym (przez co najmniej miesiąc) w wymiarze łącznym 180 godzin z rozliczeniem najpóźniej do 15 września
semestr III (5 pkt ECTS) – praktyka realizowana w miesiącu styczniu w wymiarze łącznym 120 godzin z rozliczeniem w zimowej sesji egzaminacyjnej
semestr IV (12 pkt ECTS) – praktyka realizowana wymiarze łącznym 120 godzin w miesiącu marcu oraz w okresie wakacyjnym (przez co najmniej miesiąc) w wymiarze łącznym 180 godzin z rozliczeniem najpóźniej do 15 września
semestr V (5 pkt ECTS) – praktyka realizowana w miesiącu styczniu w wymiarze łącznym 120 godzin z rozliczeniem w zimowej sesji egzaminacyjnej
semestr VI (5 pkt ECTS) – praktyka realizowana w miesiącu marcu w wymiarze łącznym 120 godzin z rozliczeniem w letniej sesji egzaminacyjnej
Program praktyki zewnętrznej
W Programie określono cele i organizację praktyki zewnętrznej, miejsce i czas trwania, warunki zaliczenia, obowiązki studentów i kierunkowego opiekuna praktyk oraz przebieg praktyki zewnętrznej.
Postanowienia ogólne
- Praktyka zewnętrzna stanowi integralną część procesu kształcenia studentów na kierunku Ekonomia i podlega zaliczeniu.
- Praktyka zewnętrzna jest realizowana w wymiarze łącznym 840 godzin dydaktycznych.
- Student zobowiązany jest do realizacji praktyki zewnętrznej na II, III, IV, V i VI semestrze zgodnie z harmonogramem oraz liczbą godzin i tygodni określonych w programie studiów.
- Dopuszcza się, na pisemny wniosek studenta, możliwość odbywania przez niego praktyki w innym terminie, pod warunkiem, że termin ten nie będzie kolidował z planem zajęć dydaktycznych studenta. Decyzję o zmianie terminu realizacji praktyki podejmują kierunkowy opiekun praktyki i Kierownik Studium Praktyk.
- Student odbywa praktykę w wybranym przez siebie przedsiębiorstwie/instytucji, których charakter działań związany jest z kierunkiem studiów Ekonomia
- Podstawowym celem praktyk zewnętrznych jest stworzenie warunków do osiągnięcia efektów uczenia się określonych w programie studiów i sprecyzowanych w sylabusie praktyk zewnętrznych.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym programem praktyk zastosowanie mają przepisy Regulaminu Praktyk Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego [Regulamin Praktyk Zarządzenie Nr 101/2020/2021 Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 27 września 2021 r.].
Miejsce realizacji praktyki zewnętrznej
Praktyka zewnętrzna może być realizowana w krajowych i zagranicznych podmiotach sektora prywatnego, urzędach administracji rządowej i samorządowej, instytucjach naukowo-badawczych i oświatowych, placówkach kultury i innych jednostkach, o ile istnieje tam możliwość zrealizowania celów i założeń programowych praktyki oraz osiągnięcia przez studenta zakładanych efektów uczenia się.
- Cele praktyki zewnętrznej
Praktyka zewnętrzna ma charakter próbnej pracy zawodowej. Głównymi celami praktyk zewnętrznych realizowanych przez studentów studiów na kierunku Ekonomia są:
- poznanie specyfiki pracy ekonomisty oraz pomoc w sprecyzowaniu zainteresowań zawodowych,
- sprawdzenie i rozwijanie w praktyce wiedzy, umiejętności i kompetencji nabytych w trakcie studiów,
- zdobycie umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej, w tym umiejętności:
- komunikowania się z otoczeniem w miejscu pracy,
- posługiwania się środkami informacji i systemami przetwarzania danych,
- samodzielnego działania (organizowania pracy własnej), pracy w zespole, organizowania i kierowania niewielkimi zespołami osób,
- rozwiązywania problemów w miejscu pracy,
- poznanie własnych możliwości na rynku pracy i predyspozycji do zawodu oraz nawiązanie kontaktów zawodowych.
Podczas odbywania praktyki zewnętrznej student powinien:
- zdobyć praktyczną wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa/instytucji, w której realizuje praktykę, w tym poznać i nabyć umiejętności prowadzenia działań mieszczących się w obszarze ekonomii, w szczególności w zakresie rachunkowości, finansów i podatków,
- realizować zadania wykorzystując wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie studiów na kierunku Ekonomia,
- zdobyć kompetencje przygotowujące do pracy zawodowej ekonomisty.
Szczególnie istotne jest zapoznanie studenta z:
- aktami prawnymi, statutowymi i przepisami regulaminowymi podmiotu oraz jego strukturą organizacyjną,
- procedurami funkcjonowania i dokumentowania jednostki,
- realizacją zadań operacyjnych,
- sprawozdawczością i kontrolą wewnętrzną oraz zewnętrzną,
- wymogami kompetencyjnymi i kwalifikacjami na poszczególnych stanowiskach pracy,
- relacjami z otoczeniem zewnętrznym,
- zasadami finansowania i budżetowania jednostki,
- strategią, programami i planami rozwoju jednostki.
Z uwagi na fakt, że praktyki zewnętrzne na kierunku Ekonomia mogą być realizowane w przedsiębiorstwach/instytucjach o różnej specyfice prowadzonej działalności, szczegółowy zakres i rodzaj zadań wykonywanych przez studenta w trakcie praktyki pozostają w gestii Opiekuna w jednostce przyjmującej na praktykę.
- Organizacja praktyki zewnętrznej
- Student wskazuje miejsce realizacji praktyki (przedsiębiorstwo/instytucję) dokonując wpisu na listę praktyk („Imienna lista studentów. Studenci z miejscem praktyk”) udostępnioną przez kierunkowego opiekuna praktyk, który następnie przekazuje ją do Studium Praktyk.
- Podstawą realizacji praktyki jest „Porozumienie o prowadzeniu praktyk studenckich” zawierane pomiędzy uczelnią i dyrektorem/osobą zarządzającą jednostką, którą student wskazał jako miejsce praktyki.
- Porozumienie (w dwóch egzemplarzach) wraz z pozostałą dokumentacją praktyki (pismem przewodnim, Opinią z realizacji praktyki, Programem praktyk zewnętrznych) zostają wysłane przez pracowników Studium Praktyk do jednostki, którą student wskazał jako miejsce praktyki.
- Uzgodnienie terminu oraz szczegółowego harmonogramu praktyki leży w gestii studenta i nie może kolidować z realizacją planu studiów.
- Przebieg praktyki
- Student zgłasza się do opiekuna praktyk w miejscu praktyki w pierwszym dniu praktyki z Dziennikiem praktyk.
- Bezpośredni nadzór nad przebiegiem praktyki pełni opiekun praktyki – pracownik lub inna osoba upoważniona przez dyrektora/osobę zarządzającą jednostką.
- Opiekun praktyki ustala ze studentem harmonogram praktyki oraz jej zakres przedmiotowy, uwzględniając specyfikę i potrzeby przedsiębiorstwa/instytucji oraz umiejętności praktykanta.
- Do obowiązków studenta należy prowadzenie Dziennika praktyk, w którym student rejestruje czynności z każdego dnia praktyki, potwierdzone podpisem opiekuna praktyki.
- Po zakończeniu praktyki opiekun praktyki przygotowuje opinię o pracy studenta (wypełnia I część Opinii z realizacji praktyki) - należy w niej uwzględnić stopień przygotowania merytorycznego studenta oraz jego stosunek do obowiązków. Podsumowaniem opinii jest ogólna ocena pracy studenta wyrażona w stwierdzeniu, że zakładane efekty uczenia się dla praktyk zawodowych zostały bądź nie zostały zrealizowane. Podpisany i zatwierdzony przez dyrektora/osobę zarządzającą jednostką dokument zostaje przekazany studentowi.
- Warunki zaliczenia praktyki zewnętrznej
- Zaliczenia praktyki dokonuje kierunkowy opiekun praktyk na podstawie
dokumentacji praktyki zgodnej z wzorami dokumentów obowiązujących w IPiE UKW: Opinii z realizacji praktyki (część I), Dziennika praktyk oraz wyników hospitacji praktyki (jeśli taka miała miejsce) przeprowadzonej przez kierunkowego opiekuna praktyk. - Kierunkowy opiekun praktyk swoje stanowisko dotyczące zaliczenia przez studenta praktyki wyraża w Opinii z realizacji praktyki (II część) i potwierdza podpisem.
- Opinię z realizacji praktyki kierunkowy opiekun praktyk składa w Studium Praktyk.
- O zaliczenie praktyki bez obowiązku jej odbywania mogą ubiegać się studenci, którzy udokumentują doświadczenie zawodowe: staż, wolontariat, pracę zawodową, które odpowiadają programowi praktyki i były realizowane w okresie nie krótszym niż czas praktyki określony w programie studiów. W takim przypadku studenci zobowiązani są do złożenia Wniosku o zaliczenie studenckiej praktyki na podstawie wykonywanej pracy/wolontariatu/stażu wraz z wskazanymi we wniosku Załącznikami. Decyzję o zaliczeniu praktyki bez obowiązku jej odbywania podejmuje kierunkowy opiekun praktyk.
- Obowiązki kierunkowego opiekuna praktyk zewnętrznych
Do obowiązków kierunkowego opiekuna praktyki należą:
- opracowywanie programu praktyki,
- informowanie studentów o miejscu, formie, celach i zadaniach praktyk określonych w programie,
- kontrolowanie przebiegu praktyki,
- sprawdzanie dokumentacji praktyki wskazanej w punkcie VI niniejszego programu oraz zaliczanie praktyk studentom.
- Obowiązki studentów odbywających praktykę zewnętrzną
W trakcie odbywania praktyki student jest zobowiązany do:
- przestrzegania zasad odbywania praktyki określonych przez Uczelnię,
- aktywnego uczestnictwa w praktyce zawodowej umożliwiającego realizację celów i programu praktyki oraz osiągnięcie zakładanych dla praktyki efektów uczenia się,
- przestrzegania ustalonego przez organizatora praktyki porządku i dyscypliny pracy,
- prowadzenia Dziennika praktyk obejmującego rejestrację czynności studenta z każdego dnia praktyki,
- złożenia pełnej dokumentacji praktyki wskazanej w pkt 1 Rozdziału V niniejszego programu w terminie 14 dni od zakończenia praktyki u kierunkowego opiekuna praktyk.