Wydział Prawa i Ekonomii

Podsumowanie działań Koła w okresie X 2020 - I 2021

W semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 członkowie KN "P&B" odbyli 4 zebrania, podczas których omawiane były kwestie dotyczące dalszej działalności. Ze względu na trwającą pandemię wszystkie spotkania jak i realizowane przez Koło wydarzenia odbywały się zdalnie.

Wszelkie informacje i relacje dotyczące realizowanych działań zamieszczane były na fanpage Koła na facebooku, jak i na instagramie Koła. W ramach działalności KN"P&B" odbyło się kilka wydarzeń w postaci wykładów otwartych, warsztatów i szkoleń. Opis aktywności naszego koła znajduje się poniżej.

Spotkania Koła

  • Spotkanie 5 października 2020 r.

Tegoroczna aktywność naszego Koła rozpoczęła się 5 października. W tym dniu studenci spotkali się, żeby omówić zadania na przyszły rok akademicki 2020/21. Każdy miał możliwość zaproponowania aktywności jaką chciałby podjąć oraz ciekawe tematy co badań i wykładów otwartych. Na tym spotkaniu został również wybrany nowy Zarząd Koła:

przewodniczący Koła - Nikodem Frączek oraz jego zastępca - Mariia Pokhytaliuk.

  • Szkolenie 20 listopada 2020 r.

KN"P&B" wspiera w zdobywaniu wiedzy i to nie tylko w zakresie dotyczącym  wyłącznie kierunku studiów, ale też pomaga rozwijać się wszechstronnie. I przykładem może być szkolenie z programu ,,Canva”, które przeprowadził opiekun Koła - dr Anita Kubanek.

Canva –  to internetowe narzędzie umożliwiające tworzenie projektów graficznych. Na tym szkoleniu studenci dowiedzieli się o różnych możliwościach programu, które są niezbędne w tworzeniu prezentacji na studia.

  • Spotkanie 23 listopada 2020r.

Kolejne spotkanie, które odbyło się 23 listopada. Było ono wyjątkowe, gdyż dołączyli do nas studenci I roku. Każdy z nich przedstawił siebie i podzielił się swoimi pomysłami co do rozwoju Koła. Członkom z II i III roku było niezmiernie miło, że grono poszerzyli ambitni i mili ludzie, współpraca z nimi to sama przyjemność!

  • Spotkanie 9 grudnia 2020 r.

Członkowie Koła Naukowego wraz z Opiekunem brali udział w ostatnim tegorocznym spotkaniu. Atmosfera była świetna!

Istotnym elementem obrad był podział Studentów między zadania Koła na przyszły 2021 rok, a wśród nich:

  • akcja “Zapytaj, a odpowiemy”,
  • aktywność w social media,
  • badania naukowe,
  • udział w publikacji naukowej,
  • wykłady i wydarzenia otwarte.

Również na tym spotkaniu podjęto decyzję o nagraniu życzeń świątecznych od Koła, o których piszemy poniżej. Aktywność Członków była bardzo wysoka, ponieważ w Nowy Rok chcieli wejść “konkretnie i z kretesem” :)

  • Spotkanie 14 stycznia 2021 r.

Na pierwszym spotkaniu w roku 2021 zagościli w wirtualnej sali wszyscy Członkowie Koła, którzy postanowili napisać artykuł naukowy do monografii pt. “Prawne i ekonomiczne konsekwencje pandemii COVID-19”. Zainteresowanie tym przedsięwzięciem było ogromne, dlatego Opiekun Koła dr Anita Kubanek postanowiła podzielić się cennymi wskazówkami, jak dobrze napisać rozdział w monografii. Po blisko dwugodzinnym wykładzie pozostaje czekać na pierwsze rozdziały w monografii naszych Członków Koła :)

Pozostałe aktywności Koła

  • Życzenia Koła Naukowego Prawo&Biznes

22 grudnia 2020 r. Studenci KN "P&B" wzięli udział w nagraniu świątecznego filmiku z życzeniami. Niestety przez panującą od kilku miesięcy pandemię, Studenci zmuszeni byli do recytacji wiersza “online” i pomimo napotkanych trudności poradzili sobie doskonale! 

Zobacz życzenia: https://fb.watch

  • Jak spędzamy czas wolny?

6 stycznia Członkowie Koła zaprezentowali na profilu zespołu na Instagramie i Facebooku jak spędzają wolny czas (w formie realcji). Poprzez takie działania mamy możliwość pokazania swoich zainteresowań. Każdy Członek Koła wstawił zdjęcie, na którym znajdowały się czynności wykonywane w wolnym czasie. Osoby będące w Kole przedstawiły szereg niezwykle ciekawych pomysłów m.in. oglądanie skoków narciarskich, opiekę nad zwierzętami i dziećmi, grę w szachy, naukę oraz wiele innych pasjonujących aktywności. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć dużą kreatywność Członków Koła.

  • Wykład otwarty pod tytułem “Dlaczego wybrałem markę McDonald’s”

McDonald to jedna z najlepiej prosperujących firm na całym świecie. W skali globalnej żadna restauracja typu “fast food” nie jest tak popularna jak MC, który codziennie daje szczęście podniebieniu milionom klientów na całym świecie. Filozofia budowy tak ogromnej firmy oparta jest na franczyzie. Dzięki staraniom naszej Opiekun dr Anity Kubanek 19 stycznia 2021 roku udało nam się zorganizować prelekcję z Wojciechem Szpila, który jest franczyzobiorcą restauracji McDonald’s.

Obecna sytuacja na świecie nie pozwoliła na spotkanie się z Panem Wojciechem “twarzą w twarz” i nasza prelekcja została zorganizowana na platformie Microsoft Teams. Nie był to typowy wykład lecz dialog pomiędzy zaciekawionymi studentami, Panią doktor i naszym Gościem. Austria, Republika Południowej Afryki czy Namibia to nie obce kraje dla naszego gościa, ponieważ pracował tam w latach 1981-1996 jako inżynier ciężkiego sprzętu budowlano-konstrukcyjnego.

Pan Wojciech współpracuje z MC od 1.11.1996 r. Pierwsza restauracja, którą otrzymał nasz prelegent na zasadach franczyzy znajduję się w Bydgoszczy przy ulicy Świętej Trójcy 32. Z upływem lat prelegent rozbudował swoją działalność do 9 restauracji w Bydgoszczy, a także Nakle nad Notecią oraz Pile. Podczas wykładu wielu studentów usłyszało odpowiedzi na nurtujące ich pytania przy okazji dowiadując się  ciekawostek. Jedna wzbudziła poruszenie, ponieważ z ust naszego gościa padła suma miliona osiemset tysięcy złoty, jest to kwota jaką przyszły franczyzobiorca musi posiadać aby myśleć o rozpoczęciu współpracy z MC. Warto dodać, że kwota ta musi mieć “czystą postać”, więc zaciągnięcie kredytu nie łapie się w ramy współpracy. W dalszej części wykładu Pan Wojciech zaskoczył nas wiele razy, opowiadając o pochodzeniu półproduktów, które jak się okazuje z wyjątkiem sosów pochodzą z Polski.

Była to bardzo cenna lekcja i w wielu z nas zmieniło sposób patrzenia na restauracje McDonald’s. Reasumując wydarzenie zdecydowanie przerosło nasze najskrytsze oczekiwania i zapaliło wśród słuchaczy chęć do następnych spotkań. Pan Wojciech Szpila z ogromną sympatią przedstawił nam kulisy funkcjonowania restauracji McDonald's i postarał się odpowiedzieć na nasze pytania, których było mnóstwo.

  • Wykład o pracy w sektorze usług dla biznesu

20 stycznia 2021 r. studenci uczestniczyli w szkoleniu realizowanym w ramach unijnego projektu "Sektorowa Rada ds. Kompetencji Nowoczesnych Usług Biznesowych" przez Syntea S.A., dotyczącym pracy w sektorze usług dla biznesu. Prelegenci dzielili się swoją wiedzą teoretyczną jaki i praktyczną. Dowiedzieliśmy się między innymi jak w przestrzeni najbliższych lat będzie się zmieniać struktura zatrudnienia w sektorze usług, jaką siłę na rynku pracy będą stanowić roboty oraz które cechy i umiejętności pracowników są szczególnie cenne na rynku pracy w sektorze usług dla biznesu.

  • Dzień Babci i Dziadka

To, czego dzieci potrzebują, w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia oraz, co najważniejsze, ciasteczka.

                                                                            Rudolph Giuliani

Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o tak wspaniałych dniach! Członkowie Koła podzielili się zdjęciami, jak oni świętują ten dzień oraz jakie prezenty otrzymali ich dziadkowie. Niestety nie wszyscy  mogli dołączyć do tej akcji, ale niektóre osoby zdecydowały podzielić się zdjęciami z dzieciństwa.

  • Prowadzenie social media

Członkowie Koła prowadzą stronę na Facebooku i profil na Instagramie, które regularnie się rozwijają. Na bieżąco publikowane są na nich aktualne wydarzenia dotyczące zespołu, informacje o spotkaniach z fascynującymi gośćmi, zdjęcia oraz wiele innych ciekawych treści. W ostatnim czasie zaprezentowano na Instagramie filmiki z życzeniami świątecznymi oraz strategię koła. Nie zabrakło również informacji nt. wykładów otwartych. Wspomniano o prelekcjach z Wojciechem Szpilą, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem i z Krzysztofem Trzcińskim.

W social media Koła zostały zawarte, także relacje ze spotkań członków. Znalazły się również elementy humorystyczne tak jak chociażby memy o zdalnym kształceniu. W social media można znaleźć również fotorelacje z naszych wizyt w ciekawych miejscach i z wydarzeń stacjonarnych.

Podsumowując, strona koła na Facebooku oraz profil na Instagramie dynamicznie się rozwijają i zyskują coraz więcej odbiorców.

  • Koło Naukowe Prawo&Biznes Podsumowanie

Poza opisanymi wyżej aktywnościami Studenci, z ramienia KN "P&B" brali udział w licznych wykładach otwartych i wydarzeniach organizowanych przez Instytut Prawa i Ekonomii.

Oprócz tego Studenci biorą czynny udział w zdalnych spotkaniach Koła oraz na bieżąco relacjonują swoją codzienną naukę i rozwój poprzez Instagram.