W dniach 28 - 30 maja odbyło się Międzynarodowe Seminarium Naukowe: Praktyczne aspekty funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce i na Ukrainie, którego organizatorem był Instytut Prawa, Administracji i Zarządzania.

Z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ivana Franki z Wydziału Prawa przybyli najznakomitsi goście:

• Prof. Vitaliy Semkiv, Zastępca Dziekana ds Naukowych, Wydział Prawa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Ivana Franki.
  • Prof. Ivan Pankevych,
  • Dr Iryna Sofinska,
  • Dr Halyna Dovhan.

Praktyczny wymiar seminarium, to wizyty zaproszonych gości w gminie wiejskiej Radziejów, w której poznali jak funkcjonuje sołectwo i dowiedzieli się na jakich zasadach współpracuje ono z gminą, czym jest partycypacja obywatelska.

W gminie miejskiej Chełmno zaproszeni goście zapoznali się z historią prawa chełmińskiego i praktycznym aspektem działalności gminy miejskiej obdarzonej znaczną liczbą obiektów zabytkowych. W Chełmnie goście zapoznali się również z jednostką terytorialną - powiatem, jej zadaniami i praktyczną ich realizacją.

Teoretycznym następstwem odbywającego się seminarium będzie, opublikowana w najbliższym czasie polsko-ukraińska monografia dotycząca działalności samorządu terytorialnego w Polsce i na Ukrainie.
Dzień pierwszy: wizyta w gminie Radziejów celem poznania praktycznych aspektów funkcjonowania jednostek pomocniczych w gminie wiejskiej i działalności organizacji pozarządowych.

Spotkanie przygotowali i ze wskazaną problematyką gości zapoznali:
Urząd Gminy Radziejów:

• Marek Szuszman – Wójt Gminy Radziejów,
  • Andrzej Pawlak – Przewodniczący Rady Gminy Radziejów,
  • Arleta Brochocka-Śliwiak – Sekretarz Gminy Radziejów,
  • Urszula Rosół – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czołowie.

2. Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Radziejowie:

• Elżbieta Banaszkiewicz – Przewodnicząca KGW,
  • Genowefa Raszka – członkini KGW,
  • Krystyna Lewińska – członkini KGW,
  • Maria Czynsz – członkini KGW.

3. Sołtysi:

• Bogusława Linowiecka – Sołtys Sołectwa Stary Radziejów Wieś,
  • Kazimierz Czynsz – Sołtys Sołectwa Stary Radziejów Kolonia.

4. Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Radziejowie:

• Franciszek Banaszkiewicz – Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezes OSP w Starym Radziejowie,
  • Grzegorz Raszka – Naczelnik OSP w Starym Radziejowie.

Dzień drugi: gmina miejska Chełmno i starostwo powiatowe w Chełmnie. Temat spotkania: wykorzystanie środków Unii Europejskiej do rewitalizacji zabytkowej przestrzeni miejskiej.
Drugi temat: historia prawa miejskiego - prawo chełmińskie.
Informacje na ten temat przedstawili:

• Mariusz Kędzierski - Burmistrz miasta Chełmno,
  • Wojciech Bińczyk - Starosta  Chełmiński,
  • Małgorzata Giżyńska oraz Emilia Kęska - Dyrektor  i Zastępca Dyrektora zespołu szkół w Chełmnie im. Mikołaja Kopernika,
  • Ewa Gerka - Dyrektor muzeum miejskiego w Chełmnie.