Potrafisz rozróżnić falsyfikat od autentycznego banknotu? Statystyczny Polak ma z tym problem.
W dniu dzisiejszym poznaliśmy metody zabezpieczeń banknotów dzięki przychylności Oddziału Okręgowego NBP w Bydgoszczy.
Zmodernizowane banknoty posiadają: wzbogacony znak wodny, okienkową nitkę zabezpieczającą, druk obustronny "recto-verso", farbę zmienną optycznie, złotą i opalizującą farbę, liczne mikrodruki. Ponadto, banknoty zawierają znaki widoczne jedynie w podczerwieni i ultrafiolecie. Wszystkie te elementy sprawiają, że polskie banknoty są bardzo dobrze chronione przed fałszerstwem.
Jednak czy na tym należy poprzestać?
Przyjmując płatność sfałszowanym banknotem wprowadzamy go do obiegu nieświadomie, narażając się na współudział w procederze. Kasjer może zostać pociągnięty do odpowiedzialności przez nieznajomość zabezpieczeń banknotów. Z reguły falsyfikaty można rozpoznać na pierwszy rzut oka. W przypadku, gdy podejrzewamy daną osobę o fałszerstwo, podejrzany banknot należy zachować i niezwłocznie zawiadomić policję, która przekaże go do analizy ze strony NBP.
Ciekawostką jest fakt, że banknot zniszczony w 25% można wymienić na wartościowy, wolny od wad egzemplarz w jednej z siedzib NBP. Te i inne informacje znajdują się na oficjalnej stronie NBP: www.nbp.pl.
Całości spotkania dopełniła garść ciekawostek na temat monet i banknotów okolicznościowych. Dowiedzieliśmy się wiele o procedurze emisji pieniądza. Patrząc na banknot w podczerwieni, można dostrzec, że jest to majstersztyk pracy rąk ludzkich.
Więcej informacji na facebook'u Koła :)