Wydział Prawa i Ekonomii

Raport z badań naukowych na temat poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędach miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego

Przedstawiamy wyniki kolejnego badania przeprowadzonego przez Studentów IPiE na temat poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędach miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

Przeprowadzone badania ukazują poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędach większości miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego, z uwzględnieniem stopnia niepełnosprawności zatrudnionych osób, a także wskazują na liczbę zatrudnianych niepełnosprawnych w ostatnich latach. Analizie poddano odpowiedzi udzielone przez 141 urzędów miast i gmin na zadane pytania, które zostały pozyskane przez studentów w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 2176 ze zm.).

Przeprowadzone badanie ukazuje, iż w kwestii aktywizacji zawodowej osób  niepełnosprawnych jest jeszcze wiele do zrobienia. Pracownicy niepełnosprawni zatrudnieni w urzędach miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego stanowią  niespełna 5 % ogółu zatrudnionych pracowników, a tym samym znacząca ich część pozostaje poza rynkiem pracy. Widoczne jest również różnicowane podejście poszczególnych urzędów miast i gmin do kwestii zatrudniania pracowników niepełnosprawnych. W części z nich wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych są wysokie, a wśród nowo zatrudnianych pracowników w ostatnich latach pojawiały się osoby niepełnosprawne. Jest jednak sporo urzędów gmin, w których wcale nie zatrudnia się osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Takie zjawisko należy ocenić negatywnie. Celowym wydaje się zatem dalsze podejmowanie działań celem zwiększania świadomości przedstawicieli administracji publicznej w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Opracowanie:

Ewa Fons, Przemysław Kasiorek, Patryk Kolbusz, Szymon Marchlewski, Rafał Pieścikowski, Mariia Pokhytaliuk, Bartłomiej Świtek, mgr Celina Siermińska-Warczak