Nowa monografia studencka pod redakcją dr Aldony Uziębło i dr Anity Kubanek

Miło nam poinformować, że w naszym Instytucie została wydana kolejna monografia studencka.
Tym razem została ona poświęcona tematyce "Przedsiębiorstwo i jego otoczenie - wyzwania współczesnej ekonomii, finansów i prawa" pod redakcją dr Aldony Uziębło i dr Anity Kubanek.

Opracowanie jest rezultatem indywidualnych oraz zbiorowych badań naukowych studentów. Prace są w większości oparte na obserwacjach własnych. Przedstawione rozważania mają na celu podjęcie dyskusji na tematy aktualne, problemy nurtujące nas jako obywateli, ponoszących konsekwencje polityki państwa, ale i polityki przedsiębiorców. Myślą przewodnią tomu są pomijane często w tym kontekście, a jakże ważne wartości: etyka, odpowiedzialność, uczciwość i sprawiedliwość.

Monografia skierowana jest zarówno do teoretyków, jak i praktyków życia gospodarczego; teoretycy dostrzegą możliwości badań w zakresie swoich zainteresowań naukowych, praktycy zaś zapoznają się ze spojrzeniem młodego pokolenia na problemy, których obecnie ciągle nie jesteśmy w stanie rozwiązać.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Autorom - adeptom badań naukowych.

Ze wstępu:

"Pierwsza monografia naukowa studentów Prawa i Ekonomii UKW jest wyjątkowa (…). Studenci, proponując tematy prac (…) szukali czegoś, co jest tak ważne i oczywiste, że zdarza nam się o tym zapominać na co dzień. Zwracali uwagę na rzeczy, które powinny być bazą wielu (a może wszystkich?) decyzji, a jednak często traktowane są jako zło konieczne a są nimi etyka, odpowiedzialność, uczciwość i sprawiedliwość. (…) Myśl przewodnia, łącząca cztery obszary tego tomu, to właśnie szeroko rozumiana etyka, odpowiedzialność społeczna i zwykłe (a może właśnie niezwykłe?) spojrzenie na moralność w biznesie i polityce. Szerokie rozumienie przez Studentów konsekwencji społecznych, makro- i mikroekonomicznych pokazuje ich niezwykłą wrażliwość na te zagadnienia. To dla nas nadzieja, że młode pokolenie zarówno teoretyków, jak i praktyków w zakresie prawa i ekonomii będzie patrzeć na świat nie tylko przez pryzmat zgodności z prawem oraz korzyści finansowych."