Raport z badań naukowych na temat wpływu pandemii COVID-19 na rynek pracy

Przedstawiamy wyniki kolejnego badania przeprowadzonego przez Studentów IPiE na temat "Wpływ epidemii COVID-19 na zmianę sposobu świadczenia pracy wśród studentów i osób z ich otoczenia wykonujących pracę zawodową".

Przeprowadzone badania ukazują, w jakich przypadkach ulegał zmianie sposób świadczenia pracy przez pracujących studentów i osoby z ich otoczenia w okresie od marca 2020 r. do stycznia 2021 r., w trakcie którego można wyróżnić trzy fazy rozwoju epidemii: fazę początkową, w trakcie której w Polsce został wprowadzony tzw. „lockdown”, trwającą od marca do maja 2020 r., fazę stabilizacji sytuacji epidemicznej w Polsce w miesiącach czerwiec-wrzesień 2020 r. oraz fazę ponownego wzrostu zachorowań na COVID-19 w okresie od października 2020 r.

Analizie poddano udzielane przez respondentów odpowiedzi pod kątem płci, wieku, podstawy świadczenia pracy, posiadania dzieci poniżej 18 roku życia oraz branży, w której ankietowany pracuje. Przedmiotem badania był również wpływ zmiany sposobu świadczenia pracy na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia oraz opinia ankietowanych w kwestii dalszego świadczenia pracy zdalnej.